Konsumpcja krajowa, która przed długi czas była „filarem niemieckiej gospodarki” w wielu dziedzinach zatrzymała się – stwierdził minister.

Altmaier poinformował, że skutki pandemii mogą być dla niemieckiej gospodarki poważniejsze niż kryzys finansowy z końca poprzedniej dekady. W 2009 r. niemieckie PKB skurczyło się o 5,7 proc.

Tymczasem państwowy bank rozwoju KfW wypłacił już 9 mld euro kredytów firmom, które zmagają się ze skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19 – poinformował w czwartek wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz.

Upoważnienie banku rozwoju KfW do uruchomienia szybkiej linii kredytowej dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez epidemię koronawirusa było jednym z pierwszych działań rządu federalnego. - Na dziś do KfW wpłynęło 1 800 wniosków, z czego 1 500 zostało rozpatrzonych pozytywnie – powiedział w czwartek wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz podczas konferencji prasowej.

Prezes zarządu KfW Günther Bräunig wspomniał podczas czwartkowego wystąpienia, że do banku wpłynęło dotychczas 2 500 wniosków na łączną kwotę 10,6 mld euro. Wg wyliczeń banku niemieckie PKB może skurczyć się w drugim kwartale 2020 r. o 10 do 15 proc.

>>> Czytaj też: Koronawirus a podatki. Zobacz, na co pozwala tarcza antykryzysowa