"W chwili obecnej Republika Słowacji nie zaakceptowała możliwości przekraczania granicy państwowej przez rolników, posiadających pola po obu stronach granicy. W związku z powyższym mogą oni przekraczać granicę ze Słowacją tylko i wyłącznie w aktualnie czynnych przejściach granicznych" - wyjaśniła w komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek Justyna Drożdż z Referatu Prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Swoją decyzję strona słowacka tłumaczy ograniczeniami wynikającymi z sytuacji nadzwyczajnej, jak również Rozporządzeniem Głównego Inspektora Sanitarnego Republiki Słowackiej. Granicę państwową ze Słowacją rolnicy mogą przekraczać jedynie w dwóch lokalizacjach: w Chyżnem w Małopolsce oraz Barwinku na Podkarpaciu.

W ubiegłym tygodniu na wniosek ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego wprowadzone zostały ułatwienia w przekraczaniu granicy przez rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą na polach usytuowanych przy granicy z Czechami, Słowacją i Litwą.(PAP)

Autor: Szymon Bafia