Austriacki rząd zdecydował stopniowo rozluźniać wprowadzone wcześniej obostrzenia mające na celu zahamowanie pandemii koronawirusa. „Do tej pory Austria radziła sobie lepiej z kryzysem niż inne kraje” - powiedział kanclerz Sebastian Kurz w poniedziałek na konferencji prasowej. Austria zadziałała „szybciej i bardziej restrykcyjnie” - stwierdził.

Przedstawione propozycje nie są jeszcze konkretnym planem, tylko „określeniem celów” - dodał szef austriackiego rządu. Ich wprowadzenie będzie zależało od utrzymywania się słabnącej w ostatnich dniach na terenie Austrii dynamiki występowania nowych zakażeń koronawirusem.

Kanclerz zapowiedział, że przy spełnieniu dodatkowych warunków od 14 kwietnia właściciele sklepów z powierzchnią do 400 metrów kwadratowych będą mogli ponownie otworzyć swoje lokale.

Wśród wymogów wymienił stałą dezynfekcję powierzchni sklepowej i obowiązek kontroli, aby w sklepie przebywał maks. 1 klient na 20 metrów kwadratowych. Każdy klient będzie musiał nosić maseczkę ochronną. 14 kwietnia swoją działalność będą mogły wznowić także centra budowlano-remontowe.

Od 1 maja swoją działalność będą mogły wznowić wszystkie sklepy, centra handlowe i salony fryzjerskie – zapowiedział Kurz. Lokale gastronomiczne i hotele będą musiały poczekać z otwarciem przynajmniej do połowy maja - postanowił rząd.

Również szkoły mają pozostać zamknięte do połowy maja, ale nie ma to mieć wpływu na egzaminy maturalne, których przeprowadzenie w obecnym semestrze - zapowiedział Kurz.

Nałożony na wszystkich obywateli częściowy zakaz opuszczania domu ma obowiązywać do końca kwietnia, a organizacja zgromadzeń masowych będzie zabroniona przynajmniej do końca czerwca.

Od Poniedziałku Wielkanocnego zostanie natomiast wprowadzony nowy obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznych. Od poniedziałku 6 kwietnia nakaz noszenia maseczek obowiązuje klientów, którzy robią zakupy w supermarketach.

W Austrii zidentyfikowano dotychczas 12 008 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 3 463 już wyzdrowiało. 220 osób zmarło – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

W ostatnich dniach Austria zanotowała znaczny spadek liczby nowych zakażeń. Obecnie dynamika wzrostu wynosi 2 proc. w stosunku do 20 proc. dobowych wzrostów występujących na początku marca.

>>> Czytaj też: "Nowa normalność". Morawiecki: Tworzymy mechanizmy, które mają przywracać życie gospodarcze