Komentując marcowy spadek przestępstw w stosunku do lutego dział statystyki MSW (SSMI) zauważa w poniedziałek, że interpretacja danych jest złożona, a skutki kwarantanny będą również widoczne w statystykach za kwiecień.

Wskaźnik napadów na osoby powyżej 15. roku życia spadł o 33 proc. Odnotowano jednak wzrost przypadków przemocy domowej - zauważa SSMI. Największy spadek (-51 proc) dotyczy kradzieży bez użycia przemocy oraz kradzieży z użyciem przemocy, ale bez broni (-45 proc.), włamań (-44 proc.) i napadów z użyciem broni (-43 proc.). Odsetek kradzieży pojazdów spadł o 37 proc., nie zmieniła się natomiast liczba zabójstw.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował 26 marca na antenie France 2 o wzroście przypadków przemocy domowej o 32 proc. oraz o 36 proc. w strefie prefektury paryskiej policji w pierwszym tygodniu obowiązywania kwarantanny.

16 marca prezydent Emmanuel Macron wprowadził we Francji administracyjny nakaz pozostawania w domu z powodu pandemii obowiązujący od 17 marca od godz. 12.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)