Lek ma trafić między innymi do Bułgarii, Czech, Indonezji, Iranu, Birmy, Arabii Saudyjskiej i Turcji, a 30 innych krajów również wyraziło nim zainteresowanie – przekazał Motegi.

„Będziemy współpracować z zainteresowanymi krajami, by poszerzyć międzynarodowe badania kliniczne Aviganu” - oświadczył minister na konferencji prasowej. Zapowiedział również grant w wysokości miliona dolarów dla agencji ONZ na zakup i dystrybucję leku.

Badacze z Chin ocenili niedawno na podstawie prób klinicznych przeprowadzonych w miastach Wuhan i Shenzhen, że fawipirawir jest „bezpieczny i skuteczny” w leczeniu pacjentów chorych na Covid-19.

Reklama

Japońska firma Fujifilm Toyama Chemical rozpoczęła testowanie fawipirawiru na ok. 100 pacjentach, a we Włoszech lek jest stosowany eksperymentalnie w najbardziej dotkniętych pandemią regionach.

Fawipirawir został dopuszczony w Japonii w 2014 roku do leczenia grypy, jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe epidemie, a inne leki okazują się nieskuteczne.

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych regionach, by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od środy przez miesiąc i umożliwi władzom lokalnym zaostrzenie środków prewencji.

>>> Czytaj też: Po wirusie przyjdzie do Polski druga plaga