"Główne parametry budżetu się nie zmieniły. W części deficytu pozostał on na poziomie 298 mld hrywien lub 7,5 proc. PKB. Ram dochodów również praktycznie nie zmieniono. Podstawowe zmiany zaszły w kwestii wydatków" - powiedział Marczenko podczas briefingu po środowym posiedzeniu rządu. Jego wypowiedź przytacza Interfax-Ukraina.

Minister przekazał również, że zmiany będą dotyczyć środków na walkę z koronawirusem - w projekcie przewidziano utworzenie funduszu na ten cel w wysokości 66,3 mld hrywien (ok. 10,1 mld zł). W poprzednim projekcie budżetu przewidywano kwotę 97 mld hrywien (ok. 14,8 mld zł) - zwraca uwagę portal Ekonomiczna Prawda.

Jak dodał, obecnie projekt jest dopracowywany. "Jest nadzieja, że dziś albo jutro komitet budżetowy przekaże go do rozpatrzenia przez parlament" - poinformował.

30 marca Rada Najwyższa Ukrainy nie przegłosowała projektu budżetu państwowego, uwzględniającego poprawki związane z pandemią koronawirusa. Do jego przyjęcia zabrakło trzech głosów. Projekt skierowano do komitetu profilowego.

W sobotę do przyjęcia zmian do budżetu na 2020 r. wezwał Ukrainę Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)