MR: Złożono blisko 639,4 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej


Warszawa, 14.04.2020 (ISBnews) - Przedsiębiorcy złożyli blisko 639,4 tys. wniosków o skorzystanie z rozwiązań, proponowanych w tzw. tarczy antykryzysowej - pakiecie działań osłonowych dla firm, narażonych na straty w związku z epidemią koronawirusa, poinformowało Ministerstwo Rozwoju (MR).
"Według stanu na 14 kwietnia na godz. 7:00 mieliśmy 639 391 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez nią rozwiązań, z czego:
- 459 249 - dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.
- 97 065 - dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą;
- 8 434 - dot. dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy;
- 58 408 - dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców;
- 9 048 - dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych;
- 7 187 - dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat" - czytamy w komunikacie.
Rozwiązania, dotyczące wsparcia przedsiębiorstw w związku z COViD obowiązują od 1 kwietnia.
W ocenie resortu, "dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w tarczy antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw".
"Potwierdzają to również badania PIE, z których wynika, że ponad połowa (56%) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w tarczy antykryzysowej" - czytamy w komunikacie.
Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem - jak podano - są duże firmy (90% wskazań), a także sektor handlowy (63%). Liczba złożonych wniosków o postojowe już przekroczyła 50 tys.
Resort podkreślił, że "tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw".
"Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60% do nawet 75%, co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji" - napisano w materiale.
Ministerstwo zaznaczyło, że "zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji (do tarczy antykryzysowej) są analizowane i konsultowane".
(ISBnews)