Macron oświadczył w środę w wywiadzie dla radia RFI, że moratorium w sprawie zadłużenia krajów afrykańskich jest „niezbędnym krokiem”, aby pomóc kontynentowi przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa.

Prezydent zwrócił się do ministrów finansów krajów G20 o podpisanie moratorium, ponieważ - jak ocenił - pandemia Covid-19 grozi załamaniem systemów opieki zdrowotnej w najbiedniejszych krajach Afryki.

„Podczas kryzysu pozwólmy afrykańskim gospodarkom oddychać” – zaapelował Macron. „Każdego roku jedna trzecia tego, co Afryka eksportuje komercyjnie, jest wykorzystywana do obsługi jej zadłużenia. I problem ten narasta” – dodał i podkreślił, że „popiera inicjatywę masowego umorzenia długów”.

„Absolutnie musimy pomóc Afryce zbudować jej zdolności do reagowania na szok sanitarny i musimy tym bardziej pomóc jej ekonomicznie” – podkreślił.

Macron wezwał do mobilizacji wszystkich międzynarodowych instytucji i prywatnych fundacji w celu szybkiego opracowania metod leczenia i szczepionki przeciwko Covid-19 oraz udostępnienia jej również krajom Afryki.

Podczas wywiadu prezydent przypomniał również apel sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o globalne zawieszenie broni w związku z pandemią.

Macron dodał, że wezwanie nie zostało podjęte przez Radę Bezpieczeństwa ONZ "zapewne z powodu milczenia Rosji”. Macron zapowiedział, że w najbliższych dniach chce porozmawiać o tym bezpośrednio z prezydentem Władimirem Putinem.

z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)