Jak czytamy w komunikacie POHiD, w ramach tzw. odmrażania gospodarki branża handlowa postuluje "o podjęcie działań w dwóch etapach: I etap po 19 kwietnia oraz II etap w okresie odwrócenia trendu wzrostu zgonów i zachorowań".

Według organizacji, zniesienie zakazu handlu w niedziele od 20 kwietnia br. zwiększy przepustowości i rozładowanie ruchu w sklepach w trakcie całego tygodnia. "Pozwoli też na utrzymanie ciągłości dostaw oraz miejsc pracy w handlu i u dostawców a także pobudzi krajową produkcję mebli poprzez zwiększenie obrotów w sklepach meblowych" - czytamy.

Organizacja postuluje też wprowadzenie nowego limitu osób przebywających w sklepie. Dla placówki handlowej o powierzchni do 100 mkw. – 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, zaś w przypadku sklepu o powierzchni powyżej 100 mkw. – 1 osoba na 15 mkw. POHiDA chciała by też zniesienia ograniczeń w funkcjonowaniu marketów budowlanych z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie. Jak oceniła "markety budowlane wspierają firmy realizujące prace remontowe, ważne dla gospodarki i utrzymania miejsc pracy".

Według POHiD w pierwszym etapie odmrażania gospodarki należy znieść ograniczenia dla funkcjonowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 mkw., w tym galerii handlowych, parków handlowych oraz placówek wolnostojących z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie.

Branża handlowa postuluje również przesunięcie „godziny dla seniora” na pierwsze godziny po otwarciu sklepu.

Według Organizacji w drugiej fazie odmrażania gospodarki, czyli "w okresie odwrócenia trendu wzrostu zgonów i zachorowań", wskazane jest zwiększenie limitu osób przebywających w sklepie. "W sklepach o powierzchni do 100 mkw. – 6 osób na jedno stanowisko kasowe, w sklepach powyżej 100 mkw. - 1 osoba na 10 mkw. powierzchni użytkowej budynku" - podano.

Branża oczekuje ponadto ograniczenia „godzin dla seniora” do jednej godziny po otwarciu sklepu oraz docelową rezygnację z godzin dla seniora oraz utrzymanie zasad i dotychczasowych norm bezpieczeństwa i dezynfekcji do czasu ustania pandemii - czytamy.

POHiD postuluje również przekazanie z wyprzedzeniem informacji do branży, kiedy i jakie obostrzenia będą zniesione wraz z określeniem planowanych środków ochrony sanitarnej wymaganych do wdrożenia przez sklepy.

Od 1 kwietnia br. w związku z koronawirusem obowiązują kolejne ograniczenia dotyczące handlu. W sklepach może przebywać jednocześnie do trzech osób na kasę lub inne stanowisko do płacenia. Wprowadzono też ograniczenia dotyczące targowisk na wolnym powietrzu, gdzie mogą przebywać trzy osoby na jeden stragan lub stoisko. W weekendy zamknięte są wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Otwarte pozostają sklepy spożywcze, apteki oraz drogerie, przy czym w godzinach 10-12 będą otwarte tylko dla osób starszych, powyżej 65. roku życia. Sklepy muszą udostępnić wszystkim klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyny dezynfekcyjne.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy; są kluczowych partnerem dla krajowych producentów, których produkty stanowią ok. 90 proc. wszystkich oferowanych w sieciach.

>>> Czytaj też: Morawiecki: będziemy zwiększać dług publiczny i deficyt budżetowy