Spadek produkcji jest też znacznie większy niż przewidywali to ekonomiści. Gospodarka USA znalazła się niemal w stanie zastoju - podkreśla AP.

"Prognozy dla sektora produkcyjnego są bardzo ponure" - ocenia ekspert globalnej firmy analitycznej Oxford Economics Gregory Daco.

"Przy globalnej recesji spowodowanej koronawirusem, prowadzącej do nagłego wstrzymania aktywności (biznesowej) w kraju i za granicą, produkcja fabryczna prawdopodobnie spadnie do jeszcze niższego poziomu w kwietniu. Poważne zakłócenia łańcucha dostaw (...) i trudniejsze warunki finansowe będą nadal stanowiły poważne przeszkody w nadchodzących miesiącach" - ocenia Daco.

Produkcja przemysłowa może spaść w Ameryce w sumie o 15 proc. - ostrzega Oxford Economics.

Prezydent USA Donald Trump wspomniał ostatnio, że "otwarcie" amerykańskiej gospodarki może nastąpić 1 maja i być może oficjalnie zapowie do jeszcze w tym tygodniu.

Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony Fauci ostrzegł jednak we wtorek, że "pomysł zniesienia restrykcji 1 maja jest zbyt optymistyczny" m.in. ze względu na brak wystarczającej liczby testów na koronawirusa oraz właściwych procedur.

>>> Czytaj również: Ostry zjazd sprzedaży detalicznej w USA w marcu. Są najnowsze dane