"Wyzwania bezpieczeństwa nie zmniejszyły się z powodu Covid-19 (...) Grupy terrorystyczne mogą być aktywne. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Afganistanie i Iraku pozostaje niestabilna. Obserwujemy nadal rosyjską aktywność wojskową" - powiedział Stoltenberg po wideokonferencji ministrów obrony NATO.

Dlatego - jak podkreślił - Sojusz musi zachować zdolności odstraszania i obrony. "Nasz podstawowy cel jest ciągle taki sam: zapewnić pokój i stabilność" - powiedział dodając, że gotowość operacyjna NATO nie zmieniła się z powodu pandemii.

"Nasze siły pozostają gotowe, czujne i gotowe reagować na każde zagrożenie" - podkreślił.

Rozmowy ministrów dotyczyły także dezinformacji ze strony zarówno podmiotów państwowych, jak i niepaństwowych. "Współpracujemy jeszcze głębiej z sojusznikami i Unią."

>>> Czytaj również: Już ponad 2 mln zakażonych Covid-19 na świecie. Najwięcej przypadków w USA, Hiszpanii i we Włoszech

Aktywność NATO wobec pandemii, to szansa na podkreślenie spójności sojuszu i znaczenia więzi transatlantyckich – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w środę wziął udział w wideokonferencji ministrów obrony państw NATO.

Odpowiedź NATO na pandemię koronawirusa oraz towarzyszącą jej dezinformację były tematem spotkania ministrów obrony państw sojuszniczych zorganizowanej w formie wideokonferencji.

"Obecnie naszym najpilniejszym wyzwaniem jest pandemia COVID-19. Aktywność NATO w tym zakresie jest szansą na podkreślenie spójności oraz wartości więzi transatlantyckich. Bardzo budujące jest to, że wzrasta liczba przykładów pomocy pomiędzy sojusznikami" – powiedział Błaszczak, cytowany na stronie MON.

Jak przekazał resort, szef MON w kontekście konieczności współpracy zwrócił uwagę, że Polska udzieliła wsparcia m.in. lekarzom z Włoch: 15 polskich lekarzy, w tym żołnierze z Wojskowego Instytutu Medycznego, przez 10 dni pomagało medykom w Lombardii, a wiedza, jaką tam zdobyli, zostanie wykorzystana w leczeniu polskich pacjentów.

Błaszczak podkreślił też, że "dzisiejsza aktywność i spójność działań NATO w tak wrażliwym czasie - jakim jest światowa epidemia - to pokazanie naszej solidarności".

"Musimy pamiętać, że nowe wyzwania nie zastąpią dotychczasowych, a są jedynie dla nas dodatkowymi wyzwaniami. (...) Nie powinniśmy tracić z oczu konwencjonalnego wymiaru naszego bezpieczeństwa" – mówił szef MON. Stwierdził, że nikt do tej pory nie był przygotowany na taką sytuację, a z obecnego kryzysu należy wyciągnąć wnioski. "Nie możemy powtórzyć tego błędu w odniesieniu do innych zagrożeń i wyzwań" – dodał minister.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwrócił uwagę, że wojska państw NATO wspierają w swoich krajach służby cywilne w walce z koronawirusem. Jako przykład podał pomoc służbom medycznym, wsparcie logistyczne, organizację transportu lotniczego zakupionych środków ochrony, w tym setek ton sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej. Zwrócił także uwagę na zaangażowanie wojska w ochronę granic.

"Musimy dziś ratować ludzkie życie. Jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi, kiedy współpracujemy z naszymi partnerami (...). Musimy zrobić wszystko, by kryzys zdrowotny nie przerodził się w kryzys bezpieczeństwa. Aby kryzys w ochronie zdrowia, jakim dziś jest epidemia, nie przesłonił innych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa" – zaznaczył Stoltenberg w wypowiedzi przytoczonej przez MON.

Wśród tematów wideokonferencji były kwestie kontynuacji misji NATO w czasie pandemii, w tym operacji w Kosowie i Afganistanie oraz działalność grup bojowych w Europie.

Ministrowie mówili również o dezinformacji, "która w czasie pandemii koronawirusa może bardziej niż kiedykolwiek zagrażać bezpieczeństwu". Stoltenberg do "najlepszych i najskuteczniejszych" odpowiedzi na dezinformację zaliczył realne działanie i realną pomoc.

Minister Błaszczak podziękował za służbę w czasie pandemii państwom, których żołnierze wchodzą w skład batalionowych grup bojowych wzmacniających flankę wschodnią.

W rozmowach pod przewodnictwem sekretarza generalnego uczestniczyli także przedstawiciele Szwecji i Finlandii – państw partnerskich NATO - oraz wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

>>> Czytaj również:Niemcy: Do 3 maja przedłużona będzie większość obostrzeń dotyczących koronawirusa