Urząd ds. zarządzania długiem DMO zapowiedział w czwartek, że planuje między majem a lipcem emisję obligacji o wartości 180 mld funtów (ponad 930 mld zł), aby sfinansować bezprecedensowe środki ogłoszone w marcu w celu zapobieżenia załamaniu się brytyjskiej gospodarki.

Wcześniej DMO planowało sprzedać obligacje o wartości 156,1 mld funtów w okresie od kwietnia 2020 r. do marca 2021 r.

"Nie przewiduje się, by ta wyższa wartość emisji była konieczna przez pozostałą część roku finansowego" - zapewniło brytyjskie ministerstwo finansów. Zapowiedziało, że 29 czerwca zostanie ogłoszona kolejna aktualizacja planu sprzedaży długu przez DMO.

Rentowność brytyjskich obligacji rządowych nieznacznie wzrosła w początkowej fazie handlu w czwartek.

W połowie marca minister finansów Rishi Sunak ogłosił plan wsparcia dla gospodarki o wartości 330 miliardów funtów, co odpowiada 15 proc. brytyjskiego PKB. Ta kwota obejmuje zarówno bezpośrednią pomoc w postaci finansowania przez państwo 80 proc. pensji przymusowo urlopowanych pracowników i dochodów utraconych przez osoby samozatrudnione, jak i kredyty, gwarancje kredytowe czy wakacje podatkowe dla firm.

Jak szacuje Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR), wskutek tych wydatków brytyjski dług publiczny, który miał w roku finansowym 2020/21 wynieść 77 proc. PKB, przekroczy 100 proc., choć przed jego końcem spadnie do 95 proc.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)