Ponad pół miliona zestawów testów immunologicznych, mających wykrywać przeciwciała koronawirusa we krwi, zostało zamówionych w kwietniu w Chinach, aby przyspieszyć prowadzone w Indiach badania przesiewowe.

IMCR informuje jednak, że rządy stanowe skarżyły się na jakość testów dostarczonych przez dwie chińskie firmy - Guangzhou Wondfo Biotech i Zhuhai Livzon Diagnostics.

Wyprodukowane przez te dwa przedsiębiorstwa testy zostały zbadane przez indyjskich specjalistów. Wyniki pokazały dużą zmienność w ich czułości, mimo wcześniejszych zapewnień, że będą się one dobrze nadawały do prowadzenia badań przesiewowych - przekazała Rada, cytowana przez agencję Reutera.

"W związku z tym zaleca się, aby władze stanowe zaprzestały używania tych testów, dostarczonych przez wyżej wymienione firmy, i zwróciły je dostawcom" - ogłosiła ICMR.

Również w poniedziałek premier Indii Narendra Modi powiedział, że trwająca od miesiąca ogólnokrajowa kwarantanna przyniosła pozytywne rezultaty i dzięki niej udało się uratować "tysiące ludzkich istnień".

Modi zaznaczył, że nadal konieczne jest zachowywanie odpowiedniej odległości między ludźmi w przestrzeni publicznej oraz noszenie maseczek ochronnych.

Jak przypomina agencja Reutera, Indie w ostatnim tygodniu złagodziły niektóre ograniczenia związane z epidemią, na nowo otwarto sklepy i wznowiono działalność produkcyjną i rolniczą na obszarach wiejskich, głównie po to, aby pomóc milionom ubogich pracowników najemnych.

Agencja podkreśla, że rosną koszty ekonomiczne ścisłej kwarantanny wprowadzonej przez rząd 25 marca, która na razie ma obowiązywać do 3 maja.

Według indyjskiego ministerstwa zdrowia, do poniedziałku wykryto 21 132 zakażenia koronawirusem, a 886 chorych zmarło.(PAP)