Ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu oraz zgromadzeń z udziałem do 10 osób przestaną obowiązywać 30 kwietnia - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer.

Według obowiązujących do czwartku obostrzeń, wyjście z domu było dozwolone tylko w celu pójścia do pracy, na zakupy czy na spacer.

"Niestety, nie pokonaliśmy jeszcze pandemii, ale jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego (celu)" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Rudolf Anschober.

To kolejna decyzja władz Austrii dotycząca rozluźnienia restrykcji. Już od 14 kwietnia otwarte są mniejsze sklepy i sklepy z artykułami ogrodniczymi. Obowiązuje w nich - podobnie jak w komunikacji publicznej - nakaz noszenia masek.

Większe sklepy, a także galerie handlowe i salony fryzjerskie, zostaną otwarte na początku maja, a od połowy przyszłego miesiąca mają zostać otwarte szkoły, świątynie, muzea oraz inne placówki kulturalne.

Według danych ministerstwa zdrowia od poniedziałku w Austrii wykryto 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie infekcję stwierdzono u 15 256 osób, z czego 12 362 już wyzdrowiało, a 549 osób zmarło.