Z danych UTK wynika, że w marcu tego roku koleje przewiozły w Polsce ponad 17,7 mln pasażerów, podczas gdy rok temu było ich 24,4 mln.

"W marcu widoczne są już skutki epidemii koronawirusa. Szczególnie dostrzegalne są w przewozach pasażerskich, w których liczba podróżnych zmniejszyła się o blisko 37 proc. licząc rok do roku. (...) Wyniki przewoźników za marzec wskazują na znaczące zmniejszenie wykorzystania kolei jako środka transportu. Ponad 17,7 mln pasażerów to o blisko 10 milionów mniej niż w lutym 2020 r." - napisano w komunikacie UTK.

Urząd poinformował też, że w pierwszym kwartale tego roku liczba pasażerów wyniosła 73 mln osób. Pomimo wzrostów w styczniu i lutym oznacza to w sumie spadek o blisko 6 mln podróżnych w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

"Środki mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 w znacznym stopniu wpłynęły na funkcjonowanie przewozów pasażerskich. Polacy zgodnie z zaleceniami ograniczyli podróże do niezbędnego minimum. Średnia dobowa frekwencja pasażerów w uruchamianych pociągach w ostatnim tygodniu marca wynosiła ok. 11 proc." - powiedział cytowany w komunikacie Ignacy Góra, prezes UTK.

"Już teraz trzeba mieć na uwadze funkcjonowanie przewoźników w przyszłości, a także wypracowaniu rozwiązań, które zminimalizowałyby straty związane z mniejszym popytem na usługi kolejowe" - dodał.

Pod względem przewiezionych pasażerów w pierwszym kwartale tego roku najwięcej podróżnych skorzystało z usług Polregio. Udział tego przewoźnika w rynku wyniósł 26,4 proc. Na drugim miejscu uplasowały się Koleje Mazowieckie z 18,8-proc. udziałem. Trzecie miejsce należy do PKP SKM z 13,0-proc. udziałem.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski