Abe ogłosił tę decyzję na posiedzeniu rządowego zespołu odpowiedzialnego za przeciwdziałanie pandemii. Wcześniej za takim krokiem opowiedział się panel doradców – poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo. Pierwotnie stan wyjątkowy miał obowiązywać do 6 maja.

W Japonii wykryto już ponad 15 tys. zakażeń koronawirusem, a 538 osób zmarło – wynika z danych publicznej stacji NHK.

Minister ds. rewitalizacji gospodarczej Yasutoshi Nishimura powiedział członkom parlamentu, że choć liczba nowych infekcji spadła, tempo tego spadku nie jest wystarczające. „Potrzebna jest dalsza redukcja liczby przypadków” - zaznaczył.

Stan wyjątkowy będzie wciąż obowiązywał w całym kraju, ale w prefekturach z mniejszą liczbą zakażeń niektóre restrykcje dotyczące aktywności społecznej i gospodarczej zostaną złagodzone – pisze Kyodo. Według tej agencji prawdopodobnie w całym kraju możliwe będzie ponowne otwarcie parków, bibliotek i muzeów, pod warunkiem zastosowania środków ostrożności.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego umożliwiło gubernatorom prefektur zaostrzenie środków prewencji, w tym apelowanie do mieszkańców o pozostawanie w domach i proszenie firm, by zawiesiły działalność. Nie przewidziano jednak kar za niepodporządkowanie się tym zaleceniom.

Wpływ koronawirusa na działalność biznesową sprowadził na japońską gospodarkę ryzyko głębokiej recesji, nasilając apele o zwiększenie wydatków rządowych – zauważa agencja Reutera. W ubiegłym tygodniu japoński parlament zatwierdził dodatkowy budżet, by sfinansować pakiet stymulacyjny warty 1,1 bln dolarów.

Andrzej Borowiak (PAP)