Według informacji podlegającej resortowi sprawiedliwości Generalnej Dyrekcji Więziennictwa (DGRSP) ponad 1 100 więźniów, którzy od kwietnia wyszli na wolność, nie będzie już musiało wracać do zakładu karnego.

“Około 400 więźniów, którzy z powodu epidemii wyszli na wolność, pozostaje tymczasowo w swoich domach. Pozwolenie na przebywanie poza więzieniem obowiązuje w ich przypadku przez 45 dni” - poinformował rzecznik prasowy DGRSP Romulo Mateus, przypominając, że pierwsi aresztanci wyszli z zakładów karnych w związku z zagrożeniem Covid-19 po 11 kwietnia.

W portugalskich zakładach karnych, gdzie odbywa wyrok łącznie 12,7 tys. osób, w marcu zanotowano pierwsze przypadki zakażeń koronawirusem. Na początku kwietnia resort sprawiedliwości zapowiedział, że w związku z ryzykiem nasilenia się epidemii w zakładach karnych część osób odsiadujących najniższe wyroki, poniżej 2 lat więzienia, może wyjść na wolność.

W kwietniu ministerstwo sprawiedliwości potwierdziło kilka przypadków infekcji SARS-CoV-2 u strażników więziennych. Łącznie liczba funkcjonariuszy służb policyjnych Portugalii zakażonych przekracza już 20 osób, a ponad pół tysiąca objęto kwarantanną.

We wtorek władze policji potwierdziły, że wskutek błędu w badaniach jeden z zakażonych policjantów pracował przez ponad dwa tygodnie w dystrykcie Porto, w północnej części kraju. Wcześniejszy test nie wykazał u niego zakażenia koronawirusem.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)