"Ogłosiliśmy ten program, a teraz przechodzimy do fazy jego realizacji. Większość jego inwestycji nie była jeszcze dotknięta przygotowaniami" – mówił w poniedziałek Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury zwrócił uwagę, że decyzje o rozpoczęciu budowy pozwolą wydatkować środki finansowe m.in., "na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji". Jego zdaniem, "te 100 obwodnic, to efekt starań społeczności lokalnych, wielu komitetów, polityków, samorządowców".

"Z Warszawy nie wszystko dokładnie widać. Warto spojrzeć na odległe regiony i warto pochylić się nad tym czego oczekują lokalne społeczności. Czego oczekują w tym przypadku uczestnicy ruchu drogowego" – zauważył minister.

Według Adamczyka, program budowy 100 obwodnic zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom miast oraz chroni ich przed nadmiernym hałasem i spalinami. Jest – jak zauważył – równie ważny jak budowa takich dróg jak via Carpatia, czy via Baltica .

Obwodnica Nowej Dęby o długości ok. 7 km powstanie w nowym przebiegu drogi krajowej nr 9. Zostanie zaprojektowana po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości, w zależności od wybranego wariantu.

Celem budowy obwodnicy Nowej Dęby jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości. Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, odciąży układ komunikacyjny i zwiększy przepustowość dróg. Nowa obwodnica ułatwi tranzyt w ciągu drogi krajowej numer 9 Rzeszów – Radom.

Pierwszym etapem inwestycji będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium korytarzowego, a kolejnym opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami Koncepcji Programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Realizacja zadania została przewidziana w latach lat 2026–2028.

W ramach rządowego programu do 2030 r. w Polsce powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Koszt tych inwestycji został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

W uroczystości podpisania dokumentu ws. budowy obwodnicy uczestniczyli takze marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.(PAP)

Autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk