W związku z pandemią koronawirusa spotkanie Merkel i Szmyhala odbyło się w formie wideokonferencji. Jak przekazano w komunikacie, premier zapewnił, że integracja europejska i euroatlantycka pozostaje priorytetem w polityce zagranicznej Ukrainy.

"Mam nadzieję, że Niemcy podczas prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2020 roku dadzą jasny sygnał w sprawie europejskiej przyszłości Ukrainy" - podkreślił Szmyhal.

Poruszono też kwestię sytuacji gospodarczej, m.in. w zakresie zwalczania skutków pandemii koronawirusa. Szmyhal podziękował Berlinowi za stabilną pomoc finansową. Według komunikatu ukraińskiego rządu od 2014 roku pomoc Niemiec dla Ukrainy wyniosła 1,4 mld euro. Jak dodano, 150 mln z tej sumy będzie skierowane na zakup dla ukraińskich szpitali sprzętu medycznego oraz wsparcie małego i średniego biznesu w związku z ograniczeniami wprowadzonymi z uwagi na Covid-19.

Jak dodano, rozmawiano też o transformacji regionów górniczych, w tym o kwestii wsparcia we wdrażaniu pilotażowego programu w jednej z ukraińskich kopalń. Niemiecka kanclerz zapewniła, że Niemcy chętnie wezmą udział w takim projekcie - poinformowano.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)