O sprawie poinformowała na konferencji wiceszefowa KE Margrethe Vestager. Nie powiedziała jednak, o które kraje chodzi. Jak zaznaczyła, w tej kwestii KE wysłała do wybranych państw listy "w związku z łamaniem prawa".

W wyniku pandemii wiele lotów w UE zostało odwołanych. Linie lotnicze w takiej sytuacji zwykle proponują klientom vouchery, które będą mogli wykorzystać, gdy ruch lotniczy zostanie wznowiony. W UE istnieją jednak regulacje, które mówią m.in. o tym, że przewoźnicy w sytuacji odwołania lotów powinni zwracać klientom pieniądze, jeśli ci wyrażą taką chęć.

12 krajów unijnych zwróciło się w kwietniu w liście z apelem do Komisji Europejskiej o uregulowanie kwestii lotniczych voucherów, które linie lotnicze przyznają pasażerom w związku z anulowaniem lotów. Apelowały, aby linie mogły decydować tymczasowo o środkach, za pomocą których pasażerom przysługuje zwrot kosztów. Zaproponowały więc, aby KE zmieniła przepisy w tym zakresie.

Pod listem podpisały się: Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Francja, Irlandia, Łotwa, Malta, Holandia, Polska i Portugalia.

>>> Czytaj też: Polska wchodzi w trzeci etap odmrażania gospodarki. Rząd otwiera salony fryzjerskie i kosmetyczne