Zarząd miedziowej spółki zorganizował telekonferencję prasową dzień po opublikowaniu wyników za pierwszy kwartał tego roku. Grupa kapitałowa KGHM Polska Miedź zarobiła netto w I kw. br. 690 mln zł, wobec 552 mln zł w analogicznym okresie zeszłego roku - wynika z raportu kwartalnego KGHM Polska Miedź.

Prezes KGHM Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej, na której omówiono wyniki spółki, wskazał na otoczenie makroekonomiczne, które w dużej mierze determinowane jest przez pandemię koronawirusa. Chludziński wskazał, że w odniesieniu do pierwszego kwartału 2019 r. nastąpił spadek cen miedzi o ponad 9 proc., wzrost cen srebra o 8,5 proc. i umocnienie dolara względem złotówki o 3,4 proc.

„Przy tym spadku cen mamy dobre informacje produkcyjne – 1 proc. wzrostu produkcji kwartał do kwartału; 3-proc. wzrost produkcji srebra i ponad 7 proc. spadku kosztu C1” - mówił prezes.

Chludziński podkreślił, że „w nienormalnych czasach (związanych z epidemią COVID-19 – przyp. PAP) udało się utrzymać produkcję, udało się utrzymać sprzedaż, udało się utrzymać w ryzach koszty”.

Dodał, że utrzymanie produkcji, sprzedaży i dyscypliny kosztów to obecnie duże wyzwanie. „Obserwujemy przemysł wokół nas; nie wszędzie jest to możliwe, w przemyśle wydobywczym na świecie widzimy w wielu miejscach przestoje” - mówił.

Prezes podkreślił, że spółka na bieżąco reaguje na pojawiające się „nowe parametry i zmienne”. „Trzeba na bieżąco reagować w pracach kopalni, w pracach hut (…) ta elastyczność, którą mieliśmy zapisaną w przyjętej w 2018 r. strategii, jest dziś czymś, co nam pomaga – jesteśmy w stanie reagować na zmienność ekonomiczną, która pojawia się w świecie” - mówił Chludziński.

Mówiąc o wynikach spółki za pierwszy kwartał tego roku, prezes wskazał m.in. na wzrost produkcji miedzi płatnej o 1 proc., co daje 174 tys. ton w pierwszym kwartale. „To istotna informacja dla inwestorów (…) mamy też wysoki wynik netto – 690 mln, to jeden z wyższych wyników kwartalnych netto w historii firmy” - mówił Chludziński.

W raporcie kwartalnym napisano, że przychody grupy z umów z klientami wyniosły w I kw. br. 5 mld 299 mln zł, wobec 5 mld 488 mln zł w tym samym okresie zeszłego roku.

Podano, że zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 813 mln zł, a netto ze sprzedaży 495 mln zł, przy kosztach sprzedaży i kosztach ogólnego zarządu w wysokości 318 mln zł. W tym samym okresie zeszłego roku zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 1 mld 47 mln zł, a netto ze sprzedaży 739 mln zł, przy kosztach sprzedaży i kosztach ogólnego zarządu w wysokości 308 mln zł.

Tzw. skorygowana EBITDA dla KGHM Polska Miedź wyniósł w I kw. br. 900 mln zł (wobec 999 mln zł w analogicznym okresie zeszłego roku), dla KGHM International 52 mln zł (wobec 170 mln zł w zeszłym roku), a dla Sierra Gorda 104 mln zł (wobec 218 mln zł).