Prezydent Hasan Rowhani powiedział w telewizji państwowej, że muzea i miejsca historyczne zostaną ponownie otwarte w niedzielę i zbiegną się ze świętem Eid al-Fitr (ID al-Fitr), które kończy ramadan, muzułmański miesiąc postu.

Święte sanktuaria islamu, z których część stała się w Iranie siedliskiem zakażeń SARS-CoV-2 - zostaną ponownie otwarte w poniedziałek.

W zeszłym tygodniu Rowhani mówił, że świątynie te będą otwarte przez trzy godziny rano i trzy godziny po południu. Niektóre miejsca na ich terenie, jak wąskie korytarze, pozostaną zamknięte.

"Możemy powiedzieć, że przeszliśmy trzy etapy koronawirusa" - zauważył Rowhani.

Czwarta faza obejmie kwarantannę w 10 z 31 prowincji Iranu, gdzie sytuacja epidemiczna jest lepsza; zostaną zwiększone badania przesiewowe, a zarażeni pacjenci zostaną oddzieleni od reszty populacji - pisze Reuters.

Prezydent powiedział w zeszłym tygodniu, że restauracje zostaną ponownie otwarte po ramadanie, a imprezy sportowe zostaną wznowione bez widzów. Uniwersytety, ale nie szkoły medyczne, zostaną ponownie otwarte 6 czerwca.

Rowhani poinformował w sobotę, że 88 proc. ofiar śmiertelnych zakażonych koronawirusem w Iranie miało choroby podstawowe. Według danych ministerstwa zdrowia od wybuchu epidemii w Iranie zmarło ponad 7,3 tys. osób, a ponad 131 tys. zostało zakażonych.