„Oszacowaliśmy, że sektor bankowy potrzebuje kapitału o wartości 50 mld USD w ciągu dwóch lat, w najgorszym scenariuszu jeszcze sprzed epidemii Covid-19. Biorąc pod uwagę zakładane spowolnienie wzrostu gospodarczego, oczekujemy, że ta liczba będzie wyższa” - powiedział indyjskiemu dziennikowi „Economic Times” Saswata Guha, dyrektor ds. instytucji finansowych w agencji ratingowej Fitch.

„Spowolnienie gospodarki wywoła efekt domina, który odczują banki, a będziemy potrzebowali kapitału, żeby przetrwać i podtrzymać wzrost” - powiedziała agencji Reutera anonimowo osoba z indyjskiego rządu.

Agencja ratingowa S&P podała w czwartek, że indyjska gospodarka skurczy się o 5 proc. do marca 2021 r. przez epidemię koronawirusa. „Covid-19 nie został jeszcze powstrzymany w Indiach. Średnia dzienna liczba nowych przypadków wynosi 6 tys. w ostatnim tygodniu, kiedy władze zaczęły łagodzić restrykcje ogólnokrajowej kwarantanny, aby zaradzić dalszym stratom ekonomicznym. Zakładamy, że epidemia (w Indiach - PAP) osiągnie szczyt w trzecim kwartale” - napisali eksperci, cytowani przez „Economic Times”.

Credit Suisse wycenił zapotrzebowanie na kapitał w sektorze bankowym na 20 mld USD, z czego 13 mld USD będą potrzebowały banki państwowe. Zdaniem ekspertów koszt kredytu wzrośnie między 20-60 proc. przez przedłużającą się ogólnokrajową kwarantannę oraz moratorium na spłatę kredytów. Według agencji Reutera do marca 2021 r. wartość złych długów wyniesie ok. 20 proc. wszystkich aktywów bankowych.

Również na ok. 20 mld USD szacują kwotę dofinansowania sektora źródła rządowe agencji Reutera. Zdaniem rozmówcy agencji rząd Indii nie dokapitalizuje banków w całej kwocie - rząd ponosi znaczne wydatki na osłony dla gospodarki w czasie pandemii. W ciągu ostatnich 5 lat Indie wyłożyło już na dofinansowanie państwowych banków ponad 46 mld USD.

„Economic Times” przypomina, że w ostatnich 69 latach recesja spotkała Indie trzy razy - w 1958, 1966 i 1980 r. Za każdym razem powodem był słaby monsun, który uderzył w rolnictwo.

Paweł Skawiński (PAP)