Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2019 r. wyniosła 50,8 mld zł, czyli o 0,5 mld zł więcej niż poprzednim roku - poinformował Narodowy Bank Centralny w informacji o bilansie płatniczym za czwarty kwartał ubiegłego roku.

"Wartość transakcji z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2019 r. wyniosła 50,8 mld zł, czyli nieznacznie (o 0,5 mld zł) więcej niż poprzednim roku"- czytamy.

Dodano, że na wartość ogółem największy wpływ miały reinwestycje zysków podmiotów bezpośredniego inwestowania, które wyniosły 53,4 mld zł, czyli o 15,7 mld zł (41 proc.) więcej niż przed rokiem.

"Do takiego wzrostu przyczyniły się niższe niż w poprzednim, rekordowym pod tym względem roku, deklarowane dywidendy (spadek o 13 proc.)" - napisano. Podkreślono, że wzrost zysków podmiotów bezpośredniego inwestowania był - dzięki dobrej sytuacji gospodarczej - większy niż w poprzednich latach i wyniósł 14 proc.

Jak czytamy, napływ inwestycji w formie udziałów kapitałowych wyniósł 1,7 mld zł, co oznacza spadek wobec 2018 r. o 9,5 mld zł.

"Największe inwestycje bezpośrednie napłynęły z Niemiec, Niderlandów oraz Hiszpanii. W przypadku tych dwóch pierwszych krajów tradycyjnie wiązało się to z reinwestowanymi zyskami. W przypadku Hiszpanii i krajów o największych odpływach inwestycji, czyli Wielkiej Brytanii, Litwy oraz Rumunii wynikało to z reorganizacji w ramach grup kapitałowych" - podał bank centralny.

>>> Czytaj także: KE zatwierdziła program dla polskich dużych firm. Otrzymają 2,2 mld euro