W kwietniu zeszłego roku przewoźnik wycofał się z Krakowa i zaczął operować z lotniska Katowice-Pyrzowice. Jak poinformowała PAP w poniedziałek Justyna Zajączkowska z MPL Kraków-Balice, niemiecki przewoźnik rozpocznie operacje z Krakowa 15 czerwca, kiedy to zainauguruje połączenia do Kolonii, a dzień później do Stuttgartu. W sezonie letnim loty odbywać się będą w poniedziałki, środy, piątki i niedziele do Kolonii oraz wtorki, czwartki i soboty do Stuttgartu. W sumie linia realizować będzie siedem połączeń tygodniowo, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

"To powrót niemieckiego przewoźnika na krakowskie lotnisko. Obecny w Krakowie od 2004 roku Germanwings był pierwszym niskokosztowym przewoźnikiem, który rozpoczął loty z naszego miasta" - zaznaczyła Zajączkowska. Jak poinformowała PAP Katarzyna Górska z agencji PR reprezentującej Germanwings w Polsce, rozpoczęcie od czerwca lotów z Krakowa oznacza, iż niemiecki przewoźnik wycofa się z lotniska Katowice-Pyrzowice, skąd latał do Kolonii i Stuttgartu.

Zdaniem prezesa MPL Kraków-Balice Jana Pamuły, decyzja Germanwings o powrocie do Krakowa potwierdza słuszność zaproponowanych przez lotnisko rozwiązań, które miały zachęcić przewoźników do latania z Krakowa. "Krótka perspektywa wprowadzenia nowego cennika oraz programy promocji połączeń przynoszą oczekiwane rezultaty" - ocenił. Germanwings jest jedną z największych niskokosztowych linii lotniczych w Europie. Niemiecki przewoźnik oferuje przeloty do ponad 50 miast w całej Europie ze swoich pięciu baz. Dysponuje flotą składającą się z 25 samolotów typu Airbus A319.

MPL Kraków-Balice to największy polski port regionalny, który rocznie obsługuje około 3 miliony pasażerów. Na lotnisku operuje 19 przewoźników regularnych, zapewniając 47 połączeń do 36 miast i na 40 lotnisk. Obecnie z Krakowa bezpośrednio można dolecieć do sześciu niemieckich miast: Berlina, Frankfurtu, Monachium, Kolonii, Stuttgartu oraz Dortmundu.