- W tej chwili za wynajęcie dwupokojowego mieszkania w Warszawie, w zależności od dzielnicy, trzeba zapłacić od 1,8 do 2,5 tys złotych – mówi Tomasz Labiedź z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Jeszcze niedawno stawki czynszu były o ok. 200 złotych wyższe.

Inni pośrednicy uważają, że te spadki są jeszcze większe. - Mieszkania najbardziej popularne w stolicy 2-3 pokojowe, które poprzednio wynajmowana za ok. 2800 złotych, teraz można wynająć za 2000-2200 złotych miesięcznie. To duży spadek ceny – twierdzi Jerzy Sobański z agencji Akces.

Z raportu Wynajem.pl i CEE Property Group wynika, że w Warszawie za wynajęcie 1 metra kwadratowego mieszkania trzeba zapłacić średnio 48 złotych.

Różnice między poszczególnymi dzielnicami są jednak bardzo duże. Nadal najdroższe są lokale w Śródmieściu, gdzie stawki czynszu przekraczają 55 zł za mkw. W innych miastach stawki za wynajęcie mieszkania są oczywiście niższe. Eksperci są jednak zaskoczeni, że najczęściej spadki ceny najmu są tam proporcjonalnie większe. Miesięczny czynsz za dwupokojowy lokal w Krakowie to dzisiaj ok. 1700-1800 złotych ( średni spadek o 5,5 proc w ostatnim kwartale ).

W Gdańsku i Gdyni stawki są niemal identyczne ( 35 zł/mkw ). Drożej jest w Sopocie, gdzie za mkw. wynajmowanej powierzchni trzeba zapłacić średnio 44 zł. Wynajęcie tam 50 metrowego mieszkania to miesięcznie wydatek rzędu 2200 złotych, choć bywają jeszcze droższe lokale.

Od początku tego roku najszybciej spadają stawki czynszu najmu w Poznaniu i Wrocławiu – średnio o 10 proc. Jeśli pod koniec ubiegłego roku ktoś chciał wynająć w stolicy Dolnego Śląska dwupokojowe mieszkanie, to musiał zapłacić ok. 2100 zł. Teraz o ok. 200 złotych mniej.

W Poznaniu w pierwszym kwartale tego roku ceny najmu spadły o 11 proc. W tej chwili dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 50 mkw. można wynająć tam za średnio 1600 złotych miesięcznie. Są to stawki wywoławcze. Dzisiaj jest niemal regułą, że właściciel nieruchomości jest skłonny obniżyć cenę o 100-200 złotych miesięcznie.

Ten margines negocjacyjny nie dotyczy jednak wszystkich mieszkań w tym samym stopniu. - Na obrzeżach, gdzie popyt na mieszkania jest mniejszy, skłonność właściciela do obniżania cen jest większa. W centrum ceny generalnie się trzymają, bo popyt na takie lokale nadal jest duży – twierdzi Małgorzata Kędzierska z portalu Wynajem.pl.

Dużo zależy też od standardu mieszkania i jego wielkości. - Najdroższe są kawalerki, których na rynku jest mało. We Wrocławiu za wynajęcie kawalerki zapłacimy miesięcznie 1300-1600 złotych. Koszt wynajęcia 1 metra jest zdecydowanie wyższy niż przy większych lokalach – mówi Małgorzata Kędzierska.

Za największe mieszkania płacimy więcej

Czynsze najmu dużych, luksusowych mieszkań spadają najszybciej. - Według mnie realne stawki czynszu takich mieszkań spadły nawet o 30 proc. Jeśli firma szuka oszczędności, to zwraca się do pracownika któremu do tej pory wynajmowała mieszkanie z propozycja, że jeśli nadal chce wynajmować ten lokal, to musi sam płacić 70 proc czynszu. Najczęściej kończy się przeprowadzką do mniejszych i tańszych mieszkań – twierdzi Jerzy Sobański. Dlatego popyt na takie luksusowe mieszkania jest w tej chwili bardzo mały i stawki ich czynszu najszybciej spadają.

Generalnie jednak popyt na mieszkania wynajem jest dość stabilny. - Wiele osób odchodzi z kwitkiem z banków, nie dostaje kredytów i nie może kupić mieszkania. Muszą więc wynajmować, ale liczba lokali na najem rośnie jeszcze szybciej – mówi Małgorzata Kędzierska.

To także jest skutkiem zaostrzenia polityki kredytowej przez banki. Eksperci twierdzą, że osoby, które kupiły mieszkania w celach zarobkowych i nie mogą ich obecnie sprzedać, decydują się je wynająć. Eksperci zwracają tez uwagę, że z powodu kryzysu nie ma w tej chwili napływu nowych ludzi do pracy w wielkich miastach. - Nie ma dopływu świeżej krwi i to także jest jedna z przyczyn spadku cen najmu – uważa Tomasz Labiedź.

Eksperci nie wykluczają że stawki czynszu będą musiały jeszcze spaść. – Spodziewam się, ze w najbliższych miesiącach pojawi się jeszcze bardzo dużo mieszkań pod wynajem. Dlatego możemy spodziewać się jeszcze lekkiej korekty na tym rynku – uważa Aleksandra Szarek z Home Brokers.

Średnie ceny najmu mieszkań ( ceny wywoławcze )

Miasto                 Średni koszt wynajęcia 1 mkw.                     Zmiana kw/kw.          Średnia cena najmu mieszkania o pow. 50 mkw w I kw.2009 r

                   IV kwartał 2008                  I  kwartał 2009  

Warszawa           50 zł                              48 zł                      -4 proc.                                                   2 400 zł/msc.
Kraków               37 zł                               35 zł                      -5,5 proc.                                                1 750 zł/msc.
Wrocław             42 zł                               38 zł                      -9,5 proc.                                                1 900 zł/msc.
Poznań                36 zł                              32 zł                      -11 proc.                                                  1 600 zł/msc.
Trójmiasto           38 zł                              36 zł                      -5,5 proc.                                                 1800 zł/msc.

Źródło: na podstawie danych Wynajem.pl