Od kilku miesięcy KW upublicznia swoje wskaźniki finansowe w bardzo okrojonej formie, w stosunku do wcześniejszych informacji.

W poniedziałkowym komunikacie podano jedynie, że po pierwszym kwartale 2009 firma miała 10,3 mln zł zysku netto. Miesiąc wcześniej spółka raportowała jednak, że zysk po lutym wyniósł 10,6 mln zł.

Rzecznik Kompanii Zbigniew Madej potwierdził, że w marcu firma przyniosła niewielką stratę. Jak powiedział, wynika to przede wszystkim z obniżonej sprzedaży węgla, przy stabilnym poziomie kosztów.

Według rzecznika, na przykopalnianych zwałach jest już ok. 2 mln ton niesprzedanego węgla.

Wcześniej przedstawiciele KW mówili, że w tym roku sprzedaż węgla może być obniżona w stosunku do założeń nawet o 6 mln ton. Spółka przygotowuje oszczędnościowy plan kryzysowy, wstrzymała też przyjęcia nowych pracowników.

W poniedziałek KW podała, że produkcja węgla w pierwszym kwartale roku wyniosła 10,7 mln ton, a sprzedaż węgla 9,6 mln ton. Informacji o sytuacji w tym samym czasie ubiegłego roku nie podano. Rzecznik Kompanii zapowiedział szczegóły na wtorek.

KW to największa górnicza firma w Europie. Jej roczna zdolność wydobywcza przekracza 46 mln ton węgla. Do końca lutego kopalnie spółki wydobyły 7,1 mln ton węgla, a sprzedaż wyniosła 6,4 mln ton.

Z danych wynika, że w marcu tego roku wydobycie i sprzedaż węgla były niemal takie same jak średnia za styczeń i luty.