Jutro rząd zajmie się założeniami do projektu budżetu na 2010 r.

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
8 czerwca 2009, 15:42
Rada Ministrów zajmie się we wtorek, 9 czerwca, założeniami do projektu ustawy budżetowej na 2010 rok - poinformował w poniedziałek zastępca dyrektora biura Ministra Finansów Szymon Milczanowski.

Dodał, że przyjęte przez resort finansów wskaźniki zostaną przez MF opublikowane po wtorkowym posiedzeniu rządu. "Ustawa o finansach publicznych nie określa, jakie elementy powinny zawierać założenia. Zwykle podawane są podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, jak wzrost produktu krajowego brutto czy inflacja oraz deficyt budżetowy, a także dane dotyczące rynku pracy, istotne z punktu widzenia Komisji Trójstronnej" - wyjaśnił Milczanowski.

Prace związane z przyszłorocznym budżetem zaczęły się już w kwietniu od opracowania przez MF projektu tzw. noty budżetowej, czyli rozporządzenia w sprawie sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Z kolei na początku maja rząd przyjął prognozę wskaźników makroekonomicznych, stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2010 r. Zgodnie z nią za rok inflacja miałaby wynieść ok. 1,5 do 1,9 proc., a wzrost PKB ok. 0,5-1,3 proc.

Zgodnie z dalszym harmonogramem prac nad budżetem, do 10 sierpnia rząd powinien przyjąć kwoty limitów wydatków. Do tego czasu resorty mają opracować szczegółowe plany budżetów. Jednocześnie weryfikowane będą prognozy makroekonomiczne i prognozy dochodów zawarte w założeniach do projektu ustawy. Komisja Trójstronna powinna otrzymać wstępny projekt ustawy budżetowej wraz z uzasadnieniem. Projekt ustawy budżetowej wraz z uzasadnieniem musi trafić do Sejmu najpóźniej 30 września. Parlament ma cztery miesiące na prace nad ustawą. W tym terminie musi ona zostać przedstawiona prezydentowi do podpisania. W przeciwnym razie prezydent może rozwiązać Sejm.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj