Sieć bankomatów w naszym kraju szybko się rozrasta. Zauważają to jednak nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale także osoby przebywające w miejscowościach turystycznych. W części z nich można odnieść wrażenie, że bankomat znajduje się na „każdym rogu”. Wraz z końcem sezonu znad morza wyjeżdżają nie tylko turyści, ale także bankomaty. Wiele z nich jest bowiem maszynami przenośnymi.

Bankomaty na kółkach na koncertach

Istnieją dwa rodzaje przenośnych bankomatów. Jednym z nich są urządzenia mobilne zainstalowane w samochodach dostawczych, czyli „Cash cars”. Dojeżdżają one na różnego rodzaju imprezy masowe, których latem jest wiele. Dwie takie maszyny posiada eCard. Można je umieścić w dowolnym miejscu, nawet bez konieczności podłączania zasilania. Przesył danych z urządzenia następuje bezprzewodowo.

Drugą grupą przenośnych bankomatów są urządzania sezonowe. Są instalowane w miejscowościach turystycznych w sezonie letnim. Znajdują się one wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na gotówkę, a jednoczenie nie opłaca się umieszczać stałego bankomatu. Takie bankomaty znajdują się obecnie w takich miejscowościach jak np. Krynica Morska, Władysławowo, Dźwirzyno, Darłówko Zachodnie, Jastarnia, a także w Jastrzębia Góra. W tej ostatniej są aż cztery takie maszyny – dwie Euronetu i po jednej Cash4You i PKO BP. Przenośne bankomaty mogą być instalowane także na koncertach. Dwa przenośne bankomaty instaluje Pekao SA w miejscach, w których odbywa się Przystanek Woodstock. Ponadto Lukas Bank posiada dwie mobilne placówki bankowe, wyposażone w bankomaty Euronetu.

Tylko kilkanaście bankomatów przenośnych

Przenośne bankomaty stanowią jednak znikomy odsetek wszystkich tego typu maszyn. Z ok. 14 tys. bankomatów tylko 21 nie jest zamontowanych na stałe. Poza dwoma mobilnymi bankomatami eCardu, Euronet i PKO BP posiadają po siedem, Cash4You i Pekao po dwa , a BGŻ jeden bankomat sezonowy. W ubiegłym roku to grono uzupełniał jeszcze BZ WBK Jego przenośne maszyny zostały jednak zamienione na stałe i obecnie bank nie posiada już bankomatów sezonowych.

Przenośne bankomaty

Z przenośnych bankomatów korzysta się w taki sam sposób, jak ze stacjonarnych. Stawki opłat też są takie same. Bankomat przenośny pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze. Nawet jeżeli od wypłaty trzeba zapłacić 5 zł prowizji, to kwota ta pokrywa koszt przejazdu zaledwie 14-16 km średniej wielkości samochodem.

Wybierając się na wakacje warto jednak sprawdzić, z jakich sieci bankomatów można korzystać bezpłatnie i ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu. W niektórych przypadkach można bowiem wypłacać środki bez prowizji nie tylko w bankomatach „własnego” banku, ale także innych banków lub wybranych sieci. Przykładem może być Bank Pocztowy, który oprócz bankomatów własnych bez prowizji pozwala wypłacać środki z maszyn należących do PKO BP, Kredyt Banku, Cash4You i sieci Euronet.

Coraz więcej kont z bezpłatnymi bankomatami

W najlepszej sytuacji znajdują się klienci Deutsche Banku (konto dbNet), Alior Banku Konto osobiste) i BOŚ (Konto Wygodne). Posiadacze tych kont bez prowizji mogą wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w kraju, a w dwóch pierwszych także za granicą. Ponadto bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju, ale w ograniczonym zakresie zapewniają również Toyota Bank, Volkswagen Bank direct i Citibank. W tym pierwszym dotyczy to jednak tylko trzech pierwszych wypłat w miesiącu, a w drugim jedynie wypłat na kwotę wynoszącą przynajmniej 400 zł. W przypadku Citibanku, posiadacze konta CitiOne Direct tylko raz w miesiącu mogą bezpłatnie skorzystać z dowolnego bankomatu.

Prowizja za wypłatę średków z bankomatu cz.2 / Inne
Zestawienie przenośnych bankomatów / Inne