Banki samochodowe a zwykłe

Na polskim rynku działa kilka banków samochodowych takich jak Fiat Bank, Volkswagen Bank direct, GMAC czy Toyota Bank. Oczywiście istnieje tu współpraca między wymienionymi bankami a salonami określonych marek samochodów. Tak więc decydując się na nowy samochód w salonie Fiata, Alfa Romeo czy Lancia, można skorzystać z oferty Fiat Bank. Dealer Seata, Skody czy Volkswagena zaproponuje ofertę Volkwagen Banku, a sprzedawca Toyoty – propozycję Toyota Bank. Co więcej, banki „samochodowe” stawiają na rozwój tzn. poszerzają swoją ofertę produktową o konta i lokaty. Produkty tę są ciągle ulepszane i stanowią konkurencję dla tradycyjnych banków.

>>> Czytaj też: "Getin Bank sfinansuje dilerów Opla i Chevroleta"

Innym rozwiązaniem jest kredyt w banku uniwersalnym (Lukas Bank, Getin, Santander Consumer Bank, PKO), który poza ofertą standardową proponuje kredyty samochodowe. Warto w pierwszej kolejności poznać ofertę banku oferującego kredyt ze względu na markę, gdyż mogą wiązać się z tym różne promocje. Jednak aby mieć pełen obraz oferty kredytowej, należy udać się również do zwykłych Banków i przejrzeć aktualne oferty kredytów samochodowych i gotówkowych.
Kredyty samochodowe pozwalają na sfinansowanie kosztu samochodu a niektóre, tak jak w przypadku mBank kredytują nawet 125% ceny pojazdu. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, gdyż pozwala pokryć opłaty około kredytowe czy koszt dodatkowego wyposażenia.

Reklama

Co można kredytować?

Banki oferują kredyty na różne pojazdy takie jak samochody, osobowe, samochody ciężarowe, motocykle, quady , jachty czy skutery. Okazuje się, że niektóre z banków stosują tu ograniczenia i udzielają kredytów tylko na samochody osobowe i są to: Volkswagen Bank Direct, Deutsche Bank (Maksymalny wiek samochodu na początku kredytowania wynosi 5 lat, maksymalny wiek samochodu na końcu okresu kredytowania nie może przekroczyć 8 lat). Oba banki udzielają kredytów zarówno na nowe jak i używane samochody.

Okres kredytowania i karencja w spłacie

W zależności od banku, dostępne są różne okresy kredytowania i kształtują się od 84 miesięcy w Deutsche Banku i Banku BPH do 120 miesięcy w mBanku i Lukas Banku.

Ważnym punktem dla niektórych klientów może być okres karencji w spłacie kredytu. Większość instytucji nie przwiduje takiej możliwości jednak jak wszędzie i tu są odstępstwa. Dla przykładu, spośród porównywanych ofert karencję równą 5 miesięcy oferuje Bank BPH a nieco niższą, równą 3 miesiące – mBank. W szczególnym przypadku, kiedy wiek pojazdu nie przekracza 3 lat i wpłata własna kredytobiorcy wyniosła min. 40%, Bank BPH udziela karencji na okres 1 roku.

Najciekawsza oferta

W poniższej tabeli przedstawione jest porównanie kredytów samochodowych w wybranych bankach. Założeniem jest kupno nowego auta, kwota kredytu to 50 000 zł a okres kredytowania to 60 miesięcy (5 lat). Z porównania wynika, że najniższą ratę zapłacimy w Fiat Banku i wyniesie ona 1 038 zł z kolei najwyższą w GE Money Banku, z ratą 1 216 zł. Widać również dużą różnicę w oprocentowaniu, która kształtuje się od 10,80% do 20% w skali roku.

Promocje

Nie zapominajmy o bieżących promocjach. Na chwilę obecną ciekawe oferty posiada Fiat Bank, gdzie przy zakupie Fiata można ubiegać się o kredyt nieoprocentowany przez pierwsze dwa lata lub możliwość uzyskania oprocentowania nominalnego w wysokości równej liczbie lat na jaki zaciągamy kredyt). Oczywiście takie promocje obwarowane są szeregiem klauzul, co nie zmienia jednak faktu, że mogą okazać się konkurencyjne na tle standardowych ofert.

Kliknij i sprawdź najlepsze oferty kredytów samochodowych

Kredyt na nowe auto z 2009r. Kwota kredytu 50.000 na 5 lat.
Nazwa banku Rata miesieczna w PLN Prowizja RRSO
Fiat Bank 1038 3% 10,80%
mBank 1049 5% 12,32%
Lukas Bank 1050 5% 12,38%
Volkswagen Bank 1062 3% 11,92%
Santander Bank 1102 5% 14,78%
BPH 1156 5% 17,25%
Deutsche Bank 1163 5% 17,61%
GE Money Bank 1216 5% 19,99%