Bruksela: nie panikujmy, banki są w dobrej kondycji

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
29 sierpnia 2011, 17:49
Flaga Unii Europejskiej przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. Shutterstock.
Flaga Unii Europejskiej przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. Shutterstock. /ShutterStock
W poniedziałek urzędnicy europejscy ogłosili, że sektor bankowy nie potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki z publicznych funduszy. Przedstawiciele Unii argumentowali rezygnację z przeprowadzenia dekapitalizowania banków tym, że banki są w bardzo dobrej kondycji finansowej, a strach przed recesją przedwczesny.

Amadeu Altafaj-Tardio, rzecznik prasowy Olli Rehn, przedstawiciela UE ds. ekonomii, powiedział, że przeprowadzone ostatnio stress testy sektora bankowego pokazały, że tylko wąską grupa banków potrzebuje publicznego wsparcia finansowego a przedstawiciele rządów już zajęli się kłopotami tych banków w swoich krajach.

Komisja Europejska przedstawiła swoje stanowisko w odniesieniu do wypowiedzi Christine Lagarde, która zaapelowała o przeprowadzenie publicznego dofinansowania w europejskich bankach. 

„Banki europejskie są dokapitalizowanie lepiej niż nawet rok temu”, powiedział Altafaj. 

Rzecznik prasowy Rehna powiedział też, że przedstawiciele UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozmawiali wcześniej na temat stress testów. „Zawsze byliśmy za tym, żeby sektor bankowy sam wychodził z rozwiązaniami”, powiedział. „Przedstawiciele władzy w krajach UE opracowali również własne mechanizmy w przypadku, gdyby banki były w bardzo złej kondycji finansowej”. Z tego powodu unia nie zamierza w najbliższym czasie pompować gotówki w sektor bankowy.

Apel Lagarde, byłej francuskiej minister ds. finansów, spotkał się z mieszanymi reakcjami w kilku europejskich stolicach. Przedstawiciele rządów w większości uznali, że uwagi Lagarde były przedwczesne i wskazali na to, że europejskie banki są w dobrej kondycji.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: FT
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj