Już za rok na rynku zabraknie 46 tys. inżynierów. Chyba że wykształcimy w tym kierunku panie.
Informatyków i inżynierów jest za mało, dlatego nadszedł czas na informatyczki i inżynierki. Resort nauki i szkolnictwa wyższego zachęca dziewczyny do wyboru informatyki, medycyny czy biotechnologii animacją „Skłodowska-Curie też studiowała nauki ścisłe”. Komitet Kobiety i Nowe Technologie ma wspierać kariery kobiet pracujących w branży IT i walczyć ze szklanym sufitem w firmach z tej branży.
Powód tych działań jest jeden: specjalistów w branży technologicznej zaczyna coraz bardziej brakować. Według badań OBOP już w 2013 roku w naszym przemyśle może zabraknąć ponad 46 tys. inżynierów, a w branży usług kolejnych 22 tysięcy specjalistów. To problem nie tylko polski. W całej UE trwa odwrót od kierunków ścisłych i technicznych, w efekcie – według Komisji Europejskiej – w 2015 roku deficyt wykształconej kadry ICT sięgnie aż 300 tysięcy osób.
Reklama
„Zadbaj o przyszłość. Wybierz kierunki matematycznie, techniczne i przyrodnicze” – takim apelem kończy się animacja stworzona przez Tomasza Bagińskiego o karierze Marii Skłodowskiej-Curie. Pokazuje dziewczynę, która po studiach zaczyna karierę naukową, zdobywa Nagrody Nobla, a jej odkrycia trafiają na tablicę Mendelejewa, a także do dziś ratują życie ludziom. Pod filmikiem na YouTubie, który ledwie kilka osób oznaczyło negatywnie, ktoś skomentował te niepozytywnie oceny „9 osób płacze po politologii”.

>>> Czytaj też: Przed nami trudne zmiany na rynku: dopiero za 9 lat będzie praca dla każdego

Dziewczyny, myśleć

– Trzeba przekonywać całą młodzież, by myśląc o przyszłości, rozsądnie wybierała kierunki studiów. Ale najwięcej do zrobienia jest wśród dziewcząt, które wciąż tradycyjnie decydują się na studia humanistyczne i społeczne, choć gros z nich ma fenomenalne predyspozycje do kariery w branżach technicznych i technologicznych – tłumaczy dr Ewa Wolniewicz-Warska z firmy ISM EuroCente.
Wolniewicz-Warska, sama od lat robiąca karierę w tej branży, właśnie została przewodniczącą nowego komitetu Kobiety i Nowe Technologie działającego przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Komitet ten jest częścią międzynarodowej organizacji European Centre for Women and Technology, która od 2005 roku wspiera kobiety inżynierów i ekspertów od nowych technologii.
– Problem braku kobiet w tych branżach w Polsce zauważono już kilka lat temu. I choćby akcją prowadzoną przez uczelnie wyższe i magazyn „Perspektywy” „Dziewczyny na politechniki” stara się z nim walczyć, ale już teraz widać, że to wciąż za mało – dodaje Wolniewicz-Warska.
Udowadnia to choćby badanie „Gender Research” przeprowadzone przez European Schoolnet (EUN) na zlecenie Cisco Systems. Wzięli w nim udział uczniowie i uczennice oraz rodzice i nauczyciele z pięciu europejskich krajów: Francji, Włoch, Holandii, Polski oraz Wielkiej Brytanii. Okazało się, że mimo iż chłopcy i dziewczęta w wieku licealnym są zainteresowani informatyką, matematyką i telekomunikacją w niemalże równym stopniu (np. w Polsce aż 40 proc. uczennic wskazało, że informatyka to ich ulubiony przedmiot, a co druga stwierdziła, że ją lubi), to i tak nie decydują się na kontynuację nauki na kierunkach informatycznych lub rozpoczęcie kariery zawodowej w tej branży. Średnio aż 48 procent z nich rezygnowało z dalszej nauki informatyki.
– I dlatego chcemy przekonywać do tego jeszcze młodsze dziewczęta, czyli już te z gimnazjów, i to szczególnie tych z Polski powiatowej – dodaje Wolniewicz-Warska.
Monika Daczka, ekspertka Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT, potwierdza konieczność zwiększania liczby kobiet na tym rynku. – I to nie tylko ze względu na niedobory pracowników. Równie ważne są tutaj tzw. kompetencje miękkie, czyli łączenie wiedzy technicznej z umiejętnością budowania relacji w zespole, wywierania wpływu na innych, otwartością na zmiany oraz organizacją pracy własnej i zespołu – opowiada Daczka.

Dużo za mało

Na razie jest dużo do zrobienia. Jak wynika z badania EUN, kobiety stanowią w Europie tylko jedną czwartą kierowników ds. systemów informatycznych, a wśród inżynierów zajmujących się sprzętem komputerowym zaledwie jedną dziesiątą. Nawet procent studentek kierunków informatycznych wciąż jest niewielki. Z badań GUS wynika, że na kierunkach IT kobiety to tylko 10 proc.
91 proc. polskich uczennic zainteresowanych jest technologiami ICT. We Włoszech jest to 76 proc., a we Francji 50 proc.
5030 zł brutto średnio zarabia polska kobieta inżynier
10 tys. o tyle w ciągu 3 lat trwania akcji „Dziewczyny na politechniki” wzrosła liczba studentek na uczelniach technicznych
34 proc. studentów polskich uczelni technicznych to kobiety
Dla 40 proc. licealistek informatyka to ulubiony przedmiot. Ale jako kierunek studiów wybierają ją tylko nieliczne dziewczyny.