Wbrew pozorom, aby kupić tani bilet lotniczy nie trzeba go rezerwować na wiele miesięcy przed wylotem. W końcu wiadomo, kiedy najlepiej łapać okazje w liniach lotniczych.

Ceny biletów lotniczych różnią się, często znacząco, w zależności od dnia i godziny lotu. Ten sam przelot ma inną cenę w zależności od momentu, w którym się go kupuje. Gdyby poznać tajemnice ustalania cen przez przewoźników, można by sporo zaoszczędzić na podróżach międzynarodowych. Wszystkie linie lotnicze mają swoje wewnętrzne systemy kształtowania opłat za przelot. Powszechnie uważa się, że, aby obniżyć koszty podróży samolotem bilet należy kupować na kilka miesięcy przed planowanym wylotem według zasady: „im dalej do wylotu, tym niższa cena”. Ta metoda jednak okazuje się nie zawsze skuteczna.

Jak wynika z raportu Airlines Reporting Corporation, najniższe ceny za przelot są oferowane na 6 tygodni przed wylotem.

“Właśnie w tym momencie (biorąc pod uwagę 120-dniowy czas sprzedaży biletu) pasażerom udawało się kupić bilet nawet o 5,8 proc. tańszy od średniej ceny za przelot (358,3 USD)” – pisze ARC. Autorzy raportu nie rekomendują jednak ograniczenia się do kupowania biletów tylko na 6 tygodni przed wylotem i nie dają gwarancji, że właśnie wtedy uda się trafić na najkorzystniejszą cenę.

W swoim badaniu ARC przeanalizowała sprzedaż biletów wartych łącznie 82 mld USD podczas 144 milionów transakcji przeprowadzonych od stycznia 2011 roku do 31 grudnia 2011 roku przez biura podróży, portale biur podróży i biura sprzedaży biletów lotniczych w USA.

Dane dotyczą zatem tylko amerykańskiego rynku przewozów lotniczych, jednak większość międzynarodowych przewoźników prowadzi podobną politykę cenową.

W przypadku regularnych linii lotniczych zaoszczędzić można najczęściej kupując od razu bilet w obie strony. Znaczenia ma tutaj również przedział czasu pomiędzy wylotem a przylotem. Mówi się, że bilet jest tańszy jeśli pasażer spędził za granicą czy w innym mieście co najmniej noc z soboty na niedzielę. Ta zasada nie obowiązuje jednak w tanich liniach lotniczych. Tam najbardziej okazyjne ceny trzeba „łapać” podczas promocji, najczęściej im dalej do wylotu, tym obniżka większa.

Inaczej kształtują się też ceny biletów w weekendy i w tygodniu pracy. W soboty i niedziele zwykle są tańsze. Najwięcej bilety kosztują w czasie wakacji, świąt i ferii.