Stany Zjednoczone są państwem, którego obywatele mają korzenie w wielu zakątkach świata, jednak wciąż większość z nich wywodzi się w którymś pokoleniu z Europy. Business Insider opublikował listę 12 najliczniejszych grup etnicznych w USA.

Dane pochodzą z US Census Bureau, organizacji przeprowadzającej co dziesięć lat spis powszechny ludności Stanów Zjednoczonych. Aż 15,5 proc. w ostatnim spisie zadeklarowało pochodzenie niemieckie.

Jako „pochodzenie” rozumiane było „pochodzenie lub przynależność etniczna, ‘korzenie’, czy też dziedzictwo, a także miejsce urodzenia danej osoby lub jej rodziców czy przodków przed przyjazdem do Stanów Zjednoczonych,” podaje Business Insider.

>>> Czytaj też: Ponad 60 proc. Polaków kontroluje domowy budżet

Wyniki te są mało zaskakujące – liczebność europejskich grup etnicznych jest wynikiem masowych fal emigracji w różnych momentach historii ostatnich paru wieków. Rzuca się jednak w oczy brak stanowiących ponad 12 proc. społeczeństwa Afroamerykanów –wynika to z tego, że w kategorii pochodzenia brano pod uwagę państwa, w związku z czym żaden z poszczególnych afrykańskich krajów nie jest tak licznie reprezentowany jak nacje Europy. Najliczniejszą narodowością wśród Afroamerykanów jest nigeryjska, jednak według ostatniego spisu powszechnego takie pochodzenie zanotowało tylko 253 tys. osób.

>>> Polecamy: Astronomowie odkryli miliardy skalistych planet w Drodze Mlecznej

Statua Wolności, fot. gary718 / ShutterStock