Lawinowo rośnie zainteresowanie zakupem domów – wskazują statystyki Lion’s House i Home Broker. Coraz więcej osób zamożnych poszukuje alternatywy do apartamentowców, bo po pracy szukają ciszy i spokoju. Oferta willi i rezydencji położonych w granicach dużych miast jest jednak bardzo ograniczona.

Liczba osób zainteresowanych zakupem domów, które zgłosiły się do Lion’s House i Home Brokera w pierwszych pięciu miesiącach tego roku była aż sześciokrotnie większa niż rok wcześniej. Dynamika jest więc bardzo wysoka, choć sama liczba osób chcących kupić dom jest znacznie mniejsza od tych, którzy poszukują mieszkania.

Doradcy Lion’s House, którzy obsługują zamożnych klientów, obserwują przede wszystkim wzrost zainteresowania willami i rezydencjami. – Dostrzegamy wśród naszych klientów swego rodzaju przesyt ofertą apartamentowców. Zamożne osoby coraz częściej szukają luksusu, ale w innym wymiarze. Dlatego pytają o ofertę ekskluzywnych domów – relacjonuje Ewa Mieszkowska, doradca Lion’s House. – Wynika to stąd, że poszukują ciszy i spokoju, aby po powrocie do domu odpocząć od codziennych stresów. Być może też jest to skutek tego, że polscy menedżerowie po prostu się bogacą – dodaje.

Reklama

Bezpieczne schronienie

Podobnego zdania jest Joanna Ways, główny projektant bliźniaczych willi powstających właśnie na warszawskim Mokotowie. - Osoby zamożne, które na co dzień często są na świeczniku ze względu na sprawowane funkcje publiczne, czy wykonywaną bardzo intensywną pracę, szczególnie cenią sobie spokój, wygodę i domowe zacisze – mówi główny architekt Villa Roma.

Takich możliwości często nie dają nawet prestiżowe apartamenty. Ewa Mieszkowska zwraca z kolei uwagę, że wolnostojącymi domami często interesują się też celebryci, którzy wystawieni na co dzień na światło kamer i blask fleszów szukają przystani, w której nie będą osiągalni dla paparazzi.

Dom daje duże możliwości

Ale na tym nie koniec. Własna willa daje możliwości, jakich nie zapewni nawet najbardziej prestiżowy apartament. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość organizowania spotkań towarzyskich czy biznesowych. - Właściciele rezydencji często organizują spotkania biznesowe i towarzyskie w swoim domu. Zaproszenie do domu jest wyrazem szacunku dla gości i świadczy o większej zażyłości niż spotkanie w restauracji – ocenia Joanna Ways. Dlatego poszukiwane są domy posiadające przestronne jadalnie, salony czy oranżerie, ale też piękne ogrody.

Lion’s House sprawdził, jak wygląda oferta nieruchomości o charakterze willowym na dziesięciu największych rynkach w Polsce. Pod uwagę wzięliśmy domy jednorodzinne o powierzchni co najmniej 500 m kw., położone w granicach administracyjnych miast (z analizy wyłączyliśmy oferty sprzedaży kamienic). Z doświadczeń doradców Lion’s House wynika bowiem, że szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się wille położone w dobrych lokalizacjach (aby ograniczyć czas dojazdu do pracy i na spotkania biznesowe), blisko centrum, o ile taka lokalizacja gwarantuje przestrzeń i spokój. Niestety nie wszystkie nieruchomości, jakie trafiły do tak zdefiniowanego rankingu, spełniają wskazane wcześniej oczekiwania nabywców. Nie wszystkie mają przestronne działki, nie wszystkie są zbudowane w wysokim standardzie. Niektóre wymagają generalnego remontu. W sumie więc, oferta nie jest bogata.

1200 metrów samego domu

Największa nieruchomość, jaka znalazła się w naszym zestawieniu ma powierzchnię 1200 m kw. Jest to rezydencja położona w warszawskim Wawrze, wzniesiona w 2002 roku na częściowo zalesionej działce o powierzchni 4000 m kw. Willa ma m.in. własny basen. Nieco mniejszą powierzchnię, 1112 m kw., ma rezydencja zlokalizowana na łódzkich Bałutach. Budynek pochodzi z 1995 roku i stoi na działce o powierzchni 3100 m kw. Kolejne domy ujęte w rankingu mają powierzchnię poniżej 1000 metrów. Przeciętny (mediana) metraż wszystkich wilii wyniósł 580 m kw. Wynika to stąd, że w zestawieniu dominują budynki o powierzchni od 500 do 599 m kw. – stanowią aż połowę wszystkich nieruchomości. A to oznacza, że osoby celujące właśnie w ten metraż mają relatywnie największy wybór. Właśnie do tej grupy można zaliczyć wspomniane już wcześniej bliźniacze wille w stylu rzymskim powstające na warszawskim Mokotowie, w otoczeniu zielni i w sąsiedztwie zabudowy o charakterze pałacowym. Stosunkowo duża jest też oferta willi o powierzchni 600-699 metrów, które stanowią 31% domów ujętych w zestawieniu. Wybór rezydencji o powierzchni 700 m kw. i więcej w granicach dużych miast jest już niewielki.

Ogród wielkim atutem

Przeciętny (mediana) metraż działki wyniósł natomiast 1216 m kw. Jak się jednak okazuje, nie każdy musi stać na przestronnej działce. W naszym zestawieniu znalazło się bowiem kilka budynków stojących na działkach o powierzchni mniejszej niż powierzchnia domu. Z takimi przypadkami mamy czasem do czynienia, gdy dom stoi w miejscu charakteryzującym się zwartą zabudową, na przykład w centrum. Taka nieruchomość może mieć wartość wynikającą z lokalizacji, nie będzie jednak spełniania wymienionych wcześniej oczekiwań (zieleń, przestrzeń, spokój).

Największe nieruchomości, pod względem wielkości działki, jakie znalazły się w naszym zestawieniu mają powierzchnię kilku tysięcy m kw., a rekordzista – 6400 metrów. Jest to willa z 1998 roku, o metrażu ponad 660 m kw., położona na warszawskim Ursynowie.

Przedwojenna willa wymaga remontu

Oceniając dostępną ofertę domów o powierzchni 500 metrów i więcej warto zwrócić też uwagę na wiek takich nieruchomości. Dla nabywców jest to bowiem ważne kryterium – jedni chcą mieszkań wyłącznie w nowych domach, urządzonych zgodnie z własnym gustem czy trybem życia, inni cenią sobie nieruchomości mające status zabytku, choć mieszkanie w takim domu wiąże się z różnymi ograniczeniami (przede wszystkim jeśli chodzi o remonty czy przeróbki, co może wymagać zgody konserwatora zabytków). Wśród willi, które zakwalifikowały się do naszego rankingu największą grupę stanowią domy wybudowane począwszy od 2006 roku, czyli mające nie więcej niż sześć lat. Stanowią one jedną trzecią oferty. Najmniej liczna jest grupa domów wybudowanych przed 1986 rokiem. W tym gronie znalazła się jedna przedwojenna willa, która została już co prawda częściowo odnowiona, ale wciąż wymaga dużych inwestycji od nowego właściciela. Nieruchomość znajduje się w Łodzi.

Od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów

Znaczne rozbieżności dotyczące metrażu domu, powierzchni działki, lokalizacji oraz standardu samego budynku i jego wykończenia, powodują że domy, które łączy tylko powierzchnia powyżej 500 m kw. oraz położenie w granicach administracyjnych 10 największych miast, dostępne są w bardzo różnych cenach. Zaczynają się one od 800 tys. zł (wspomniana już przedwojenna willa w Łodzi), ale mogą tez sięgać kilkunastu milionów złotych. Ale uwaga! Nie oznacza to, że na rynku nie ma droższych domów – są nieruchomości wystawione na sprzedaż po cenie 20 milionów i więcej. Takie rezydencje mają jednak bardzo duże działki i zwykle znajdują się poza granicami administracyjnymi największych miast (dlatego nie ujęliśmy ich w rankingu). Przeciętna cena willi w naszym zestawieniu wynosi 3,4 mln zł.

Rozkład procentowty powierzchni działek / Inne
Rozkład procentowy wieku budynków - rok budowy / Inne
Wnętrze VR / Inne
Wawer - dom / Inne