Agencja dpa podkreśla, że przyjęte na przyszły rok założenia oznaczają znaczne ograniczenie deficytu państwa w porównaniu z deficytem tegorocznym, zaplanowanym na 32,1 mld euro.

Na rok 2016 rząd zaplanował nadwyżkę w wysokości jednego miliarda euro, która ma zostać przeznaczona na stopniową spłatę długów. Zadłużenie budżetu centralnego wynosi obecnie 1,3 biliona euro. Cały dług publiczny przekroczył na koniec I kwartału br. dwa biliony euro.

Jak zauważa agencja dpa, przyjęty przez rząd projekt budżetu jest nieaktualny ze względu na zobowiązania zaciągnięte ostatnio przez władze centralne wobec krajów związkowych (landów).

I tak budżet centralny ma przejąć finansowanie opieki nad dziećmi oraz programów rehabilitacji niepełnosprawnych, co należało dotychczas do kompetencji landów. Rząd Angeli Merkel zgodził się na przyjęcie nowych zadań, aby uzyskać zgodę krajów związkowych na ratyfikację paktu fiskalnego. Dodatkowe wydatki nie zostały uwzględnione w projekcie budżetu.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że tylko w roku 2013 dodatkowe koszty mogą wynieść jeden miliard euro. Parlament ma ostatecznie uchwalić budżet pod koniec listopada.