Jak poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, agenci prowadzili od maja do lipca kontrolę w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. "W trakcie postępowania sprawdzano decyzje podejmowane w zakresie zamówień publicznych oraz rozporządzanie mieniem przez spółkę. Weryfikowano także procedury wewnętrzne związane z planowaniem, realizacją i rozliczeniem zamówień udzielonych w latach 2011-12" - podał.

Według CBA kontrola wykazała m.in. "liczne błędy formalne w dokumentach księgowo-finansowych oraz projektowych, sporządzanych przez pracowników spółki. Stwierdzono także nieprawidłowości w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, w tym m.in. zaniżenie wartości przeprowadzanego zamówienia oraz dzielenie go na części, co może świadczyć o celowym wyłączeniu przepisów tej ustawy" - poinformowano.

Jak powiedziała PAP doradca zarządu spółki Edyta Mikołajczyk, zarząd nie zgadza się z niektórymi ustaleniami CBA. Jeszcze w czwartek spółka ma się szerzej odnieść do sprawy.

Nowo powstałe lotnisko w Modlinie przejęło większość ruchu tanich linii lotniczych dla stolicy. Działa od 15 lipca. Lotnisko to może przyjmować wszystkie samoloty z kodu C, czyli takie jak Airbus A320 lub Boeing 737, a także mniejsze.

Koszt całej inwestycji związanej z uruchomieniem Portu Lotniczego Warszawa-Modlin to ok. 370 mln zł netto. Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki