Pomimo faktu, że Polska jest krajem, gdzie powierzchni handlowych jest zadziwiająco dużo, wciąż jest za mało projektów w budowie –  twierdzą analitycy CBRE, firmy zajmującej się doradztwem w branży nieruchomości.

Obecnie jesteśmy na trzecim miejscu w Europie wśród najbardziej aktywnych rynków pod względem budowy centrów handlowych. „W pierwszej połowie 2012 r. oddano w naszym kraju do użytku 140 tys. m kw. nowych powierzchni handlowych”.

Raport CBRE „Shopping Centre Stock in Europe” uwzględnia dane dotyczące istniejących i budowanych w Europie centrów handlowych o powierzchni 10 000 m kw. i większych. Czyli galerii, w których powierzchnię najchętniej wykupują międzynarodowe marki.

W pierwszej połowie 2012 r. w całej Europie otwarto 51 nowych centrów handlowych o łącznej powierzchni 1,5 miliona m kw. Kolejne 3 miliony m kw. mają zostać ukończone w drugiej połowie roku. Jeśli wszystkie inwestycje będą oddane w terminie, łącznie w całym roku przybędzie o  25 proc. więcej powierzchni handlowej niż w 2011 r. (3,6 mln m kw.)

Najbardziej dynamicznym rynkiem jest Turcja, gdzie w 2012 r. oddano jak dotąd do użytku prawie 400 tys. m kw. powierzchni w nowych centrach handlowych - jedną trzecią całkowitej powierzchni galerii handlowych ukończonych w Europie w pierwszej połowie roku. Na drugim miejscu są Niemcy (165 tys. m kw.), a następnie Polska i Włochy (po 140 tys. m kw.).

W Polsce obecnie budowanych jest w 18 nowych centrów handlowych - zdecydowana większość w średniej wielkości i mniejszych miastach. W Warszawie, gdzie popyt ze strony najemców jest najwyższy, powstają tylko dwa nowe centra handlowe.

Są to Galeria Miejska Plac Unii w centrum miasta (w miejscu dawnego Supersamu) oraz nowy outlet Factory Annopol na Białołęce. Trwa także rozbudowa Galerii Mokotów. Warszawa pozostaje najdroższym rynkiem powierzchni handlowych w Polsce – stawki czynszu za lokale w najlepszych galeriach i przy najbardziej atrakcyjnych ulicach handlowych osiągają tu 75-90 euro/m kw./miesiąc. Średnie czynsze za lokale handlowe w stolicy wynoszą 30-45 euro/m kw./miesiąc.