Przedsiębiorstwa chińskie zainwestowały w tym czasie w 2407 projektów w 117 państwach, zaś łączna wartość inwestycji wyniosła 42,22 mld dol.

W ujęciu branżowym chiński kapitał inwestował głównie w: usługi biznesowe, górnictwo, handel hurtowy i detaliczny oraz przemysł przetwórczy. Najwięcej wydano (56,8 proc.) na inwestycje w usługi biznesowe.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu Shen Danyang powiedział, że rząd chiński zainteresowany jest rozwojem inwestycji zagranicznych i wspiera przedsiębiorstwa, które przenoszą działalność na rynek globalny.

Chińskie firmy w Ameryce Południowej inwestują głównie w przemysł wydobywczy. W Ekwadorze i Wenezueli największe środki przeznaczono na inwestycje związane z eksploatacją ropy naftowej. Ostatnio dużym zainteresowaniem Chińczyków cieszą się kopalnie rudy żelaza w Brazylii i Argentynie. W Chile i Peru inwestują w wydobycie miedzi, a w Boliwii w urządzenia do eksploatacji rud żelaza, miedzi i cyny.

Do jednych z największych inwestycji chińskich w Ameryce Łacińskiej należy również montownia samochodów, wybudowana wspólnie przez chińską firmę motoryzacyjną Jianghuai i brazylijskie przedsiębiorstwo SNS. Wartość inwestycji przekracza 600 mln dol., a zakończona zostanie w 2014 r. Planowana roczna produkcja montowni wynosi 100 tys. aut osobowych.

W Azji chińskie inwestycje skupiają się również wokół surowców. W Indonezji holding Dafeng planuje inwestycję o wartości 600 mln dol., chodzi o budowę kopalni rudy żelaza i cyny. Projekt ma zostać zakończony w 2013 r. Przy kopalni powstanie też elektrownia o mocy 360 MW.

Ostatnio w związku ze znacznym wzrostem kosztów pracy w Chinach, firmy zaczynają przenosić produkcję za granicę, najchętniej do krajów do Azji. Średnia płaca w regionie kantońskim wynosi ok. 3000 juanów (ok. 384 euro), a np. w Wietnamie - 120 euro.

Do największych inwestycji chińskich w Wietnamie należy wytwórnia telewizorów kolorowych chińskiego producenta TCL, która została wybudowana kosztem 100 mln dol. Docelowa roczna produkcja wynosi 500 tys. telewizorów oraz 300 tys. aparatów cyfrowych.