Bankom – wydawcom kart zależy żebyśmy wydawali za ich pośrednictwem jak najwięcej pieniędzy i dlatego wyznaczając wysokość rocznych opłat za korzystanie z kart premiują te osoby, które wykonują nimi transakcje na duże kwoty.

Karty kredytowe zazwyczaj wydawane są za darmo. Niektórzy ich posiadacze zwabieni sloganami reklamowymi w stylu „karta za zero złotych” po pierwszym roku użytkowania karty przeżywają niemiłe rozczarowanie kiedy, razem z wyciągiem, otrzymują informację o konieczności uiszczenia opłaty za korzystanie z karty. W przypadku srebrnych kart kredytowych wynosi ona kilkadziesiąt złotych. Można jej oczywiście uniknąć. Jak? To proste – w trakcie poprzednich 12 miesięcy trzeba intensywnie korzystać z karty. Co dla banku znaczy korzystnie? Określoną liczbę transakcji lub transakcjami o określonej wartości. W zależności od banku, wartość transakcji, którą trzeba wykonać żeby nie płacić za kartę waha się od 2 400 zł (ING Bank Śląski – karta kredytowa Visa) do nawet 18 000 zł (Raiffeisen Bank, Bank Pekao).

>>> Wybierz kartę kredytową najlepszą dla siebie

Trzeba dodać, że banki robią wszystko żebyśmy z karty kredytowej jak najczęściej korzystali. Jak? Oferują przykładowo możliwość rozłożenia płatności z tytułu dokonanej transakcji na raty.

Transakcja rozłożona na raty jest oprocentowana korzystniej niż sama karta – przykładowo: oprocentowanie srebrnej karty kredytowej w PKO BP wynosi 20,40%, a oprocentowanie spłat ratalnych na tej karcie – 15,40%. Jeszcze ciekawszą propozycję ma dla swoich klientów Bank Millennium. Oprócz „standardowej” możliwości ratalnej spłaty zadłużenia (w ramach programu „Wygodne Raty”), posiadacz karty może dwa razy w ciągu roku skorzystać z rozłożenia zakupów na raty… 0%.

Maksymalna kwota zadłużenia, które można w ten sposób spłacić to 3 000 zł. Możliwość rozłożenia na raty to nie jedyna pokusa mająca nas zachęcić do częstszego sięgania po kartę kredytową. Niektóre banki oferują też – we współpracy z partnerami – możliwość upustu cenowego w określonych punktach handlowo-usługowych (naturalnie przy płatności kartą). Inne – jak np. Bank Millennium oferują tzw. moneyback, czyli zwrot części (np. 5%) transakcji dokonanej kartą.

Wszystko to powoduję, że przy zakupach na pewno chętniej będziemy sięgać do portfela po kartę kredytową. Czy jednak częstotliwość ta będzie wystarczająca?

Sprawdźmy. W PKO BP opłata za korzystanie z karty nie zostanie od nas pobrana jeżeli średniomiesięczna wartość operacji wyniesie 800 zł. Bank BPH z kolei uzależnia zwolnienie z opłaty za kartę od wykonania nią transakcji o wartości 1 000 zł miesięcznie, a Raiffeisen Bank – 1 500 zł miesięcznie. Oznacza to, że chcąc zaoszczędzić te kilkadziesiąt złotych rocznie, przy każdej okazji powinniśmy korzystać jedynie z karty kredytowej, płacąc nią nawet w osiedlowym warzywniaku (o ile jego właściciel ma zainstalowany terminal). Alternatywą dla wykonywania transakcji o określonej wartości jest propozycja mBanku, MultiBanku i Polbanku EFG, w których z opłaty za korzystanie z karty zwalnia też wykonanie określonej liczby transakcji – ich liczba wynosi od 72 (w Polbanku EFG) do 120 w mBanku i MultiBanku.

W poniższej tabeli można znaleźć informacje na temat warunków, jakie trzeba spełnić żeby nie płacić za korzystanie z karty kredytowej. Tabela została posortowana rosnąco – począwszy od banku, który ma najmniejsze wymagania co do wartości transakcji, a na tym, w którym są one największe kończąc. Wartości wysokości transakcji podane zostały w stosunku rocznym.

Warunki obniżenia opłaty za kartę kredytową w wybranych bankach (na przykładzie srebrnej karty kredytowej)
Bank
(nazwa karty)
Roczny koszt użytkowania karty Warunek obniżenia opłaty za kartę
ING Bank Śląski
Karta kredytowa VISA
35,00 zł 0 zł, jeżeli średnia m-czna wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą za ostatnie 12 m-cy wyniesie więcej niż 2400 zł w skali roku
Meritum Bank
Karta kredytowa Visa Standard
60,00 zł Opłata za kartę wynosi 5 zł miesięcznie. W przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł miesięcznie (3600 zł rocznie) opłata nie jest pobierana
ING Bank Śląski
Karta kredytowa MasterCard
50,00 zł 0 zł, jeżeli średnia m-czna wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą za ostatnie 12 m-cy wyniesie więcej niż 6000 zł w skali roku
Bank BGŻ
MasterCard Standard
60,00 zł W I roku opłata za kartę nie jest pobierana pod warunkiem dokonania co najmniej 3 transakcji w ciągu 3 cykli rozliczeniowych. W kolejnych latach opłata za kartę nie jest pobierana jeśli suma wszystkich operacji przekroczy 7200 zł
PKO Bank Polski
Srebrna Karta Kredytowa
69,00 zł
Roczny koszt użytkowania karty jest uzależniony od wartości operacji i w skali roku wynosi:
0 zł - w przypadku transakcji o wartości 9600 zł;
34,5 zł - w przypadku transakcji o wartości 4800 zł;
69 zł - w przypadku transakcji o wartości do 4800 zł
Inteligo
Karta kredytowa Inteligo MasterCard 
50,00 zł
Roczny koszt użytkowania karty jest uzależniony od wartości operacji i w skali roku wynosi:
0 zł - w przypadku transakcji o wartości 9600 zł;
35 zł - w przypadku transakcji o wartości 6000 zł;
50 zł - w przypadku transakcji o wartości do 6000 zł
Inteligo
Karta kredytowa Inteligo Visa payWave
50,00 zł
Kredyt Bank
Visa Classic
75,00 zł
W I roku opłata za kartę nie jest pobierana w przypadku klientów, którzy posiadają lub otworzą rachunek Ekstrakonto Concerto, rachunek Ekstrakonto lub przeniosą do Kredyt Banku kartę z innego banku.
Od II roku 0 zł pod warunkiem dokonania transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 10000 zł
Polbank EFG
Komfortowa karta kredytowa
49,00 zł W I roku opłata nie jest naliczana pod warunkiem dokonania co najmniej jednej transakcji w ciągu pierwszych 3 m-cy (w przeciwnym razie 49 zł). W kolejnych latach opłata za kartę jest uzależniona od sumy wartości transakcji w ciągu ostatnich 12 miesięcy: - 0 zł - w przypadku dokonania co najmniej 72 transakcji lub transakcji na kwotę  min. 10800 zł - 25 zł- w przypadku dokonania co najmniej 36 transakcji lub transakcji na kwotę  min. 5400 zł - 49 zł - w przeciwnym przypadku
Deutsche Bank
Deutsche Bank Silver
60,00 zł
Opłata nie jest naliczana, jeśli klient wykona co najmniej jedną transakcję w terminie jednego miesiąca od dnia wydania karty.
Od II roku 0 zł, jeżeli suma transakcji bezgotówkowych i gotówkowych wyniesie co najmniej 12000 zł
MasterCard PAYBACK
58,00 zł W I roku opłata za kartę nie jest pobierana pod warunkiem dokonania 3 transakcji w ciągu 3 miesięcy od wydania. W kolejnych latach opłata za kartę nie jest pobierana pod warunkiem rozliczenia w poprzednich 12 m-cach transakcji na łączną kwotę 12000 zł
Visa Credit
70,00 zł 0 zł w przypadku dokonania w ostatnich 12 m-cach co najmniej 120 transakcji lub transakcji na kwotę min. 12 000 zł
Visa Classic
70,00 zł
Bank BPH,
Program Karta Zakupowa VISA/ MasterCard
85,00 zł Wykonanie w ciągu roku transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 12000 zł
Bank Millennium Millennium Visa Impresja, Millennium MasterCard Impresja 75,00 zł
W I roku uzytkowania karty opłata nie jest naliczana (zwolnienie z opłaty) pod warunkiem dokonania 1 transakcji bezgotówkowej do 90 dnia od daty wydania karty. W kolejnych latach opłata za obsługę karty jest uzależniona od sumy wartości transakcji w ciągu ostatnich 12 miesięcy:
- 0 zł - suma transakcji bezgotówkowych w ciągu roku na kwotę co najmniej 12000 zł
- 40 zł - suma transakcji bezgotówkowych w ciągu roku na kwotę co najmniej 8000 zł
- 75 zł - suma transakcji bezgotówkowych w ciągu roku na kwotę poniżej 8000 zł
Alior Sync
Sync Credit MasterCard
70,00 zł
Roczny koszt użytkowania karty jest uzależniony od wartości operacji dokonanych w okresie 12 miesięcy i wynosi:
0 zł - w przypadku transakcji o wartości 15000 zł;
35 zł - w przypadku transakcji o wartości 7500 zł;
70 zł - w przypadku transakcji o wartości niższej niż 7500 zł
Alior Bank
MasterCard Silver
Opłata za kartę - 60,00 zł
Opłata za wznowienie karty - 70,00 zł
Opłata za kartę wynosi 5 zł m-cznie (0 zł - w przypadku dokonania i rozliczenia co najmniej 4 transakcji bezgotówkowych w m-cu)
Opłata za wznowienie karty wynosi
- 0 zł - pod warunkiem rozliczenia transakcji na łączną kwotę min. 15000 zł w ciągu ostatnich 12 m-cy;
- 35 zł - pod warunkiem rozliczenia transakcji na łączną kwotę min. 7500 zł w ciągu ostatnich 12 m-cy;
- 70 zł - w pozostałych przypadkach.
Raiffeisen Bank
Visa Classic
79,00 zł Opłata roczna jest zmniejszana do 0 zł, jeżeli kwota transakcji wykonanych w ciągu ostatnich 12 m-cy wynosi min. 18000 zł (1500 zł miesięcznie)
Bank Pekao
Pekao Visa Credit SILVER
75,00 zł
Roczny koszt użytkowania karty jest uzależniony od wartości operacji dokonanych w okresie 12 miesięcy i wynosi:
0 zł - w przypadku transakcji o wartości 18000 zł;
37,5 zł - w przypadku transakcji o wartości 12000 zł;
75 zł - w przypadku transakcji o wartości niższej niż 12000 zł
Źródło: TotalMoney.pl i serwisy internetowe banków

W powyższej tabeli znalazło się kilka banków, które do opłaty za korzystanie z karty nie podchodzą w sposób „zero-jedynkowy”. Dobra wiadomość jest więc taka, że np. w Inteligo, PKO BP, Alior Banku czy w Banku Pekao wykonując transakcje o określonej wartości możemy obniżyć opłatę za kartę o połowę. Tylko, że wartość transakcji, jaką trzeba w tym celu wykonać dość znacznie się różni: w PKO BP wynosi ona 400 zł miesięcznie, w Alior Banku – 625 zł a w Banku Pekao – 1 000 zł miesięcznie.

>>> Płać i zyskuj – sprawdź, która karta zwróci Ci część wydatków na zakupy!

Czy zatem „skórka jest warta wyprawki”? To jest pytanie, na które powinien odpowiedzieć sobie sam każdy posiadacz karty kredytowej. Karta kredytowa nie jest przecież produktem, z którego korzystamy na co dzień (przynajmniej większość z nas). Wyciągamy ją z portfela żeby zapłacić towar droższy (np. aparat fotograficzny, laptopa), wiedząc, że pieniądze będziemy musieli oddać bankowi dopiero za co najmniej miesiąc (w zależności od tego jak długi okres bezodsetkowy ma nasza karta i w którym dniu miesiąca dokonaliśmy zakupu), a płatność możemy rozłożyć na raty. Czasem chyba bardziej opłaca się uiścić roczną opłatę za korzystanie z karty niż nie móc spłacić zadłużenia w wyznaczonym przez bank terminie – a jak wiadomo, oprocentowanie kart kredytowych sięga nawet 25% w skali roku.