"Idealne mieszkanie do wynajęcia jest przede wszystkim tanie. Bardzo istotna jest także dobra komunikacja. Na te dwa kryteria wskazuje odpowiednio 84 i 75 proc. badanych" - powiedział PAP główny analityk serwisu Domy.pl Marcin Drogomirecki.

Ważne dla poszukujących mieszkań do wynajęcia jest źródło ciepłej wody w mieszkaniu. Ponad 70 proc. klientów chce, aby ciepła woda była dostarczana z sieci miejskiej, a nie z piecyka gazowego. 63 proc. przyszłych najemców, którzy uczestniczyli w ankiecie portalu Domy.pl, wskazało, że poszukiwane przez nich mieszkanie powinno być w pełni umeblowane i wyposażone, a dla 44 proc. ważny jest balkon lub taras.

Najmniej istotne okazało się, to czy mieszkanie znajduje się na terenie zamkniętego osiedla (7 proc.), ma własny garaż lub miejsce parkingowe (14 proc.) oraz to, że można trzymać w nim psa lub kota (18 proc.). Ankieta została przeprowadzona 10-20 sierpnia br. na próbie 670 osób, które szukają ofert najmu w portalu nieruchomości Domy.pl.

Przedstawiciele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN) przypominają, aby przy wynajmie mieszkania zwrócić także uwagę, z kim podpisujemy umowę. Wciąż działają na rynku fałszywe agencje nieruchomości, które pobierają opłaty za podanie adresu mieszkania do wynajmu, najczęściej 100-300 zł, a potem okazuje się, że adres jest nieaktualny.

"Zanim rozpoczniemy współpracę z biurem nieruchomości warto zapytać pośrednika w obrocie nieruchomościami o licencję, sprawdzić stronę internetową biura, spytać czy należy do lokalnego stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami" - radzi rzeczniczka prasowa PFRN Olimpia Bronowicka.

Pośrednik ma obowiązek sprawdzić, czy osoba, która zgłasza ofertę ma tytuł prawny do lokalu, a jeśli nie, to czy ma zgodę właściciela (notarialną) na podnajem lokalu.