Na środowej konferencji prasowej w mazowieckim urzędzie marszałkowskim poinformowano, że wnioski będzie można zacząć składać za miesiąc.

O niskooprocentowaną pożyczkę w ramach Inicjatywy JESSICA (Joint European Suport for Sustainable Investment in City Areas), która jest unijnym projektem umożliwiającym państwom członkowskim finansowanie inwestycji na obszarach miejskich, będą mogły się ubiegać m.in. samorządy, spółki komunalne, przedsiębiorcy, szkoły wyższe, Kościoły, towarzystwa budownictwa społecznego. Na spłatę pożyczki inwestorzy będą mieli do 20 lat po zakończeniu inwestycji.

Pieniądze będą mogły być przeznaczone na renowację miejskich kamienic, rewitalizację terenów poprzemysłowych, odrestaurowanie rynków, skwerów, parków, placów zabaw, tworzenie przestrzeni komercyjnych, rekreacyjnych, a także na zakładanie systemów monitoringu czy wymianę oświetlenia na energooszczędne.

"Trzeba przygotować dobry projekt, dobry biznesplan i sięgać po te pieniądze" - powiedział marszałek Adam Struzik. Podkreślił, że to, czy projekt otrzyma dofinansowanie, zależy od jego jakości.

Zaznaczył, że kredyty zostaną przyznane na bardzo korzystnych warunkach. "Mówimy o uruchomieniu bardzo nowych, ale i nowoczesnych narzędzi wsparcia" - dodał Struzik.

Podziałem środków zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego, który przy projektach rewitalizacyjnych będzie współpracował z Agencją Rozwoju Mazowsza, natomiast przy projektach energetycznych z Mazowiecką Agencją Energetyczną. Mazowsze jest trzecim regionem po Wielkopolsce i Pomorzu, które powierza BGK Inicjatywę JESSICA - poinformowano.

Nabór wniosków na projekty ruszy za miesiąc i będzie trwał do 2015 r.