Oddając do użytku dwa z czterech planowanych morskich portów przeładunkowych, z których każdy ma potencjał przeładunkowy 850 tys. baryłek dziennie, usunięto problem wąskiego gardła ograniczającego potencjał eksportowy - zaznacza bank w komentarzu.

Plany ministerstwa ds. ropy naftowej zakładają przyrost eksportu do 2,6 mln baryłek dziennie w sierpniu, co jest najwyższym poziomem od 20 lat.

Bank of America Merrill Lynch zauważa też, że Irak nie ma już trudności z obsługą zagranicznego zadłużenia, sięgającego 30 mld USD, z czego 4 mld USD to dług wobec sektora prywatnego. Rezerwy walutowe dwukrotnie przewyższają wysokość zagranicznego długu. Przy obecnych cenach ropy zanosi się na to, że Irak wygeneruje nadwyżkę budżetową w wysokości 5-10 proc. PKB - prognozują.

Problemem jest jednak - jak podkreślają - życie polityczne, zwłaszcza kurdyjski separatyzm. "Regionalny rząd Kurdystanu na czele z Neczerwanem Barzanim oraz Turcja jawnie podtrzymują polityczny konflikt z władzami w Bagdadzie" - stwierdzili analitycy.

"Rosnące zainteresowanie Kurdystanem ze strony międzynarodowych koncernów naftowych, zabiegi Turcji zmierzające do podłączenia kurdyjskiej ropy bezpośrednio do odbiorców tureckich i ostatnia wizyta tureckiego ministra spraw zagranicznych poza plecami centralnego rządu w Bagdadzie spotęgowały polityczne niesnaski" - ocenił bank.

"Regionalny rząd Kurdystanu pcha w stronę osłabienia struktur federalnych, jeśli nie wręcz do faktycznej autonomii. Nie zanosi się na to, by napięcie w polityce wewnętrznej miało rychło ustąpić" - podsumowali analitycy.

Rząd premiera Iraku zagroził obcięciem budżetu dla Kurdystanu i wpisaniem na czarną listę koncernów, które podpisały umowy z Kurdystanem bez jego aprobaty. Oznacza to, że koncerny działające w Kurdystanie nie mogą eksploatować ropy w południowym Iraku.