Łączna wartość transakcji na europejskim rynku energii w III kwartale roku oszacowana została na 6 mld dolarów. Większą część stanowiły w tym czasie transakcje w sektorze gazowym. PwC zanotowało 31 fuzji i przejęć na europejskim rynku gazu w okresie od początku lipca do końca września. Ich łączna wartość to 4,3 mld dolarów.

Eksperci dostrzegają jednak znaczący potencjał wzrostowy w perspektywie najbliższych miesięcy. "To transakcje, które nie zostały jeszcze sfinalizowane, budzą większe zainteresowanie niż te, które już znalazły swój finał" - powiedział partner w zespole ds. energii odnawialnej PwC Jason Morris.

To właśnie w obszarze odnawialnych źródeł energii eksperci PwC dopatrują się największych potencjalnych transakcji. "Obserwowaliśmy dużą liczbę zapowiedzi sprzedaży aktywów w sektorze lądowych farm wiatrowych, które mogą skutkować nie notowaną wcześniej skalą transakcji w tym obszarze" - dodał Morris.

Jego zdaniem na etapie rozmów znajdują się obecnie transakcje o łącznej wartości 4-5 mld dolarów.

"Nawet jeśli cześć z tych umów ostatecznie nie dojdzie do skutku, to konserwatywne szacunki i tak wskazują, że skala przejęć na europejskim rynku energii odnawialnej w najbliższych 3-6 miesiącach znacząco przekroczy to, co obserwowaliśmy do tej pory w 2012 roku" - podkreślił.

Analitycy wskazują, że przyczyną tak dużej ilości potencjalnych przejęć w sektorze energii odnawialnej jest chęć uwolnienia przez wytwórców energii kapitału pod nowe inwestycje.

Największą potencjalną transakcją w najbliższym czasie może być sprzedaż przez GDF Suez włoskich aktywów o mocy 550 MW. PwC zauważa także, że duńska spółka DONG Energy oraz hiszpańska Ibedrola przymierzają się do sprzedaży swoich farm wiatrowych w Polsce.

Największą spośród umów sfinalizowanych w III kwartale 2012 roku było przejęcie przez Cheung Kong Holdings spółki Wales and West Utilities, jednego z największych dystrybutorów gazu w Wielkiej Brytanii, za kwotę około 3 mld dolarów.