Platynowy zegarek słynnej firmy Patek należący do brytyjskiego gitarzysty rockowego Erica Claptona został sprzedany w poniedziałek na aukcji za 3,44 mln franków szwajcarskich (3,6 mln USD) - poinformował dom aukcyjny Christie's w Genewie.

Niezwykle rzadki model 2499/100, jeden z tylko dwóch takich oprawnych w platynę, Clapton nabył około 10 lat temu. Zegarek ten został wystawiony i sprzedany na aukcji ponad 300 zegarków w Genewie.

Nabywcą była osoba obecna w sali aukcyjnej, ale rzecznik domu Christie's powiedział, że nie dysponuje informacjami na jej temat.

Zegarek z tzw. wiecznym kalendarzem z fazami księżyca oraz osobnymi tarczami minutową i sekundową został wyprodukowany przez słynną firmę Patek Philippe w 1987 roku.

Reklama

Zdaniem większości ekspertów egzemplarz ten należy do 10 najbardziej znaczących zegarków naręcznych na świecie ze względu na wartość historyczną, skomplikowany mechanizm, piękno, stan zachowania, rzadkość i pochodzenie - powiedział przed aukcją szef działu czasomierzy domu Christie's Aurel Bacs.

Clapton, były muzyk grupy Cream, w zeszłym roku sprzedał ponad 70 gitar na aukcji dobroczynnej w nowym Jorku, uzyskując w ten sposób 2,15 mln dolarów dla założonego przez siebie ośrodka leczenia narkomanów i alkoholików na karaibskiej wyspie Antigua w archipelagu Małych Antyli.

W zeszłym miesiącu sprzedał w londyńskim domu Sotheby's abstrakcyjny obraz Gerharda Richtera za 34,2 mln dolarów; była to rekordowa cena osiągnięta na aukcji za dzieło żyjącego artysty.