Wśród sygnatariuszy jest b. premier Vojislav Kosztunica i znany reżyser Emir Kusturica oraz kilkudziesięciu członków Akademii Nauk.

W apelu o "obronę Serbii, jej niepodległości i wolności" intelektualiści twierdzą, że ich kraj jest "zagrożony". Żądają, by Serbia wypowiedziała wszelkie porozumienia z Unią i ogłosiła neutralność.

Serbia otrzymała status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, jednak warunkiem rozpoczęcia negocjacji z UE jest poprawa jej relacji z Kosowem. Taki sam warunek Bruksela postawiła Prisztinie. Belgrad konsekwentnie odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa, dawnej serbskiej prowincji.

Powstanie w Belgradzie rządu socjalistów i nacjonalistów z Serbskiej Partii Postępowej (SNS) po wyborach w maju br. uznano w stolicach europejskich za zagrożenie dla procesu zbliżenia Serbii z UE.

W październiku premier Serbii Tomislav Nikolić oświadczył, że jego kraj nigdy nie zaakceptuje niepodległości Kosowa i zadeklarował, że Serbia woli nie wejść do Unii Europejskiej niż zrzec się "kawałka swojej ziemi".

O "nasileniu eurosceptycyzmu w narodzie serbskim" Nikolić mówił w czwartek, krytykując uniewinnienie przez ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii b. premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, oskarżonego o zbrodnie na Serbach podczas walk o niepodległość Kosowa 1998 r.