W końcu 2012 r. wynosiły 159,8 mld zł. Nie przełożyło się to jednak na ich wyniki finansowe. Łączne przychody spadły bowiem o ponad 10 proc. w porównaniu do wyniku wypracowanego w 2011 r., zaś zsumowane zyski skurczyły się o ponad 24 proc. – wynika z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego.

W minionym roku, dzięki czterem zezwoleniom udzielonym przez komisję, liczba działających na naszym rynku TFI wzrosła do 54. Jeszcze szybciej zwiększyła się liczba funduszy: na koniec 2011 r. było ich 484, rok później już 588.

Z danych nadzoru wynika, że wzrósł odsetek TFI, które przynoszą straty. W 2011 r. pod kreską było dziewięć towarzystw, co stanowiło wtedy 18 proc. wszystkich TFI, natomiast w minionym roku ujemny wynik pokazało już 13 firm, czyli niemal co czwarte towarzystwo.

W podobnym stopniu spadł też łączny zysk towarzystw – w 2011 r. było to 428 mln zł, rok później już tylko 325 mln zł. Sumaryczne koszty towarzystw również zmniejszyły się w zeszłym roku, ale tylko o 7 proc., do 1,76 mld zł. Doszło do tego przede wszystkim dzięki ograniczeniu zmiennych kosztów dystrybucji.

Firma Analizy Online, która w swoich zestawieniach nie uwzględnia kilkunastu funduszy, podała wczoraj dane o aktywach TFI na koniec marca. Kwota będąca w ich zarządzaniu wzrosła w ubiegłym miesiącu o 8,1 mld zł, do 157 mld zł.

Do tego wzrostu przyczyniło się głównie PZU TFI, którego aktywa urosły w marcu o 4,5 mld zł. Z kolei aktywa Skarbiec TFI po raz pierwszy przekroczyły 10 mld zł.