Według najnowszych szacunków Eurostatu, średnie bezrobocie w UE wyniosło w marcu tyle samo, co w lutym, czyli 10,9 proc. Jednak w strefie euro nieznacznie wzrosło, ustanawiając nowy rekord.

Wyrównane sezonowo bezrobocie w strefie euro wyniosło w marcu według danych Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej, 12,1 proc. Jest to wzrost o 0,1 punktu procentowego względem lutego i najwyższy poziom w historii. W całej Unii stopa bezrobocia była bez zmian w porównaniu do lutego i wyniosła 10,9 proc. Dość znaczny wzrost widoczny jest jednak w perspektywie roku – w marcu 2012 r. bezrobocie wynosiło 11 proc. dla strefy euro i 10,3 proc. dla całej UE.

Liczba bezrobotnych w UE wyniosła według szacunków Eurostatu 26,5 mln, z czego aż 19,2 mln mieszkało w strefie euro.

Najniższe bezrobocie zanotowano w Austrii, gdzie jego stopa wyniosła 4,7 proc. Bardzo niskie było ono też w Niemczech (5,4 proc.) i w Luksemburgu (5,7 proc.). Z kolei najwyższy poziom bezrobocia wystąpił w Grecji (27,2 proc w styczniu, brak nowszych danych), Hiszpanii (26,7 proc.) i Portugalii (17,5 proc.).

>>> Czytaj też: Hiszpania: co minutę ktoś traci pracę

Reklama

W porównaniu do ubiegłorocznych danych, bezrobocie wzrosło w dziewiętnastu państwach członkowskich i spadło w ośmiu. Największy wzrost zanotowały Grecja, Cypr, Hiszpania i Portugalia. Z kolei największy spadek miał miejsce na Łotwie, w Estonii i w Irlandii.

W Polsce stopa bezrobocia według metodologii Eurostatu, różniącej się od sposobu naliczania bezrobocia przez GUS, wyniosła 10,7 proc. To wzrost o 0,1 pkt proc. względem lutego i o 0,7 pkt proc. względem marca 2012 r. Wśród osób poniżej 25 roku życia bezrobocie wyniosło 28 proc., co oznacza spadek o 0,1 pkt proc. względem lutego.

>>> Polecamy: Clapham: Argumenty za oszczędnościami sypią się coraz bardziej

ikona lupy />
Bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia w lutym 2013 r. - Eurostat / Forsal.pl