W zeszły piątek opublikowano dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA w lipcu, z których wynikało, że reakcja rynku na wzrost oprocentowania od maja do lipca była bardzo silna. W efekcie amerykańskie papiery skarbowe poszły ostro w górę, a dolar amerykański z powrotem osłabł po niezdecydowanej zwyżce z początku dnia. USD/JPY na zamknięciu zachowywał się nerwowo, a na otwarciu sesji azjatyckiej na chwilę osłabł, chociaż z obecności szefa Bank of Japan Haruhiko Kurody na sympozjum amerykańskiej Rezerwy Federalnej w Jackson Hole, odbywającym się w weekend, nie wynikło nic godnego uwagi: Kuroda zasadniczo poklepywał samego siebie po plecach wymieniając rzekome korzyści płynące z nowego programu luzowania ilościowego BoJ.

Opublikowane w nocy kiepskie dane dotyczące deficytu handlowego Nowej Zelandii przyciągnęły niewiele uwagi w parach krzyżowych dolara nowozelandzkiego; należy jednak zauważyć, że jest to najgorszy wynik lipcowego deficytu handlowego od 2008 r. (dane dotyczące handlu Nowej Zelandii nie są korygowane sezonowo).
Prezes Rezerwy Federalnej z Atlanty Dennis Lockhart (członek Federalnego Komitetu Otwartego Rynku niebiorący udziału w głosowaniach w tym roku) powiedział w weekend w Jackson Hole, że może “być spokojny”, jeśli chodzi o ograniczenie programu luzowania ilościowego Rezerwy we wrześniu, “pod warunkiem, że między chwilą obecną a 18 września gospodarka nie wyśle żadnych niepokojących sygnałów.” Natomiast Narayana Kocherlakota, prezes Rezerwy Federalnej z Minneapolis powiedział, że gospodarka będzie słaba „jeszcze przez jakiś czas”.

Co dalej?

Dziś w Londynie mamy sierpniowy dzień wolny od pracy, często też w poniedziałki zmienność jest niska, więc nie powinniśmy się dziś zbyt wiele spodziewać, chociaż niektóre z głównych par dolara amerykańskiego znajdują się w bardzo nerwowych obszarach piwotu, co może oznaczać nieco zmienności w czasie amerykańskiej sesji, jeśli dane dotyczące zamówień na dobra trwałe w USA bardzo pozytywnie zaskoczą. W piątek nastąpił dość mocny zwrot notowań amerykańskich obligacji rządowych, a także niepewny przełom wsparcia w USD/JPY.

Chociaż domyślnie powinniśmy się spodziewać, że notowania najważniejszych par walutowych będą się dziś kształtować w ramach przedziałów, poniżej przedstawiamy kilka poziomów, którym można się przyglądać w nadchodzącym tygodniu; sygnalizują one, że trwa mocniejszy ruch kierunkowy. W kalendarzu w tym tygodniu mamy stosunkowo niewiele wydarzeń, jest to też ostatni tydzień lata przed długim weekendem w USA ze względu na tzw. Labor Day, po czym w przyszły wtorek rozpocznie się jesienny sezon inwestycyjny i wrzesień - najprawdopodobniej bardzo bogaty w wydarzenia.

EUR/JPY - Scenariusz: albo mamy wznoszący się trójkąt, albo rynek odnotowuje potrójną górkę, gdzie 132,50-133,00 jest strefą piwotu w kierunku wzrostów. W perspektywie średnioterminowej spodziewamy się najpierw pewnej konsolidacji z powrotem w rejonie 131,00, zanim zdecydujemy się na konkretny kierunek.
GBP/USD – Poziom 1,5500/20 jest kluczową strefą piwotu ku spadkom; wygląda na to, że opór dla wzrostów kształtuje się na 1,5600/50. Scenariusz: możliwa ponowna wizyta na 1,5600+, ale w tym tygodniu spodziewamy się jeszcze testowania niższych poziomów.
EUR/GBP – 0,8600 jest ważnym oporem.
EUR/CHF – pogadamy, gdy kurs zejdzie poniżej 1,2250 lub wejdzie powyżej 1,2400; do tego czasu nie zwracam na niego zbyt wiele uwagi i zasadniczo spodziewałbym się słabej korelacji z parami jena.
USD/CHF – Scenariusz: mniej lub bardziej odwrotny niż dla EUR/USD – przewidujemy, że 0,9150-0,9200 będzie strefą wsparcia, a dla ewentualnego rajdu poziom 0,9300 będzie początkiem potwierdzenia.
AUD/USD – 0,9000, a zwłaszcza 0,9050 to dwa kluczowe rejony. Scenariusz: ewentualne przebicie oporu dzięki fali masowego zamykania pozycji? Można jednak brać pod uwagę jedynie krótkie pozycje.
USD/CAD – 1,0495-1,0500 to dzisiaj wsparcie, ale w tym tygodniu ważniejszym rejonem jest 1,0450 - para ta musi znaleźć tu wsparcie, by podtrzymać rajd przy życiu.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia - bilans handlowy w lipcu wyniósł -774 mln wobec przewidywanych -16 mln i +374 mln w czerwcu.
• Japonia - indeks cen usług korporacyjnych w Japonii w lipcu wzrósł o +0,4 proc. r./r. zgodnie z oczekiwaniami, wobec +0,4 proc. w czerwcu.
Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)
• Stany Zjednoczone – zamówienia na dobra trwałe w lipcu (12:30)
• Stany Zjednoczone, Rezerwa Federalna w Dallas – wskaźnik aktywności przemysłu w sierpniu (14:30)
• Japonia - wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w sierpniu (05:00)