W przyszłym tygodniu może się zrobić gorąco również dla G10, zwłaszcza, że kalendarz ekonomiczny obfituje w wydarzenia, w tym posiedzenia sześciu banków centralnych.

Wczoraj EUR/USD zanurkował po przełamaniu wsparcia na 1,3300, schodząc aż do 1,3220; sprawia teraz wrażenie gotowego, by zajrzeć na poziom wsparcia na 1,3200. Zarządzający rezerwami walutowymi mają za sobą miesiąc obfitujący w wydarzenia, a euro na chwilę załapało się na falę ucieczki do "bezpiecznej przystani”. USD/CHF również odnotował wczoraj istotne zmiany, przebijając się ku górze dużo ponad 0,9250.

Wykres: EUR/USD

Poszerzająca się formacja górki na EUR/USD znajduje się na krawędzi przełomu, który w nadchodzących tygodniach może ostatecznie doprowadzić do testu wiecznie przyciągającego poziomu 1,3000.

Jednak obraz wzrostów dolara amerykańskiego nie jest całkiem kompletny, gdyż ostatnie okruchy oporu na USD/JPY w rejonie między 98,50 a obszarem chmury Ichimoku na 98,80 nadal się utrzymują. Ponadto wyprzedaż w EUR/GBP była tak okrutna, że wydaje się, iż GBP/USD znalazł wsparcie, dopóki sytuacja nie pokaże inaczej (chociaż sądzę, że para ta szybko będzie sprawiać wrażenie niezdecydowanej, jeśli nastąpi przełom 1,5500). EUR/JPY wygląda raczej groźnie, ale nadal siedzi w przedziale, a prawdziwy cyngiel pojawia się dopiero po ewentualnym przełamaniu ważnego rejonu 129,35/40. Waluty towarowe nadal są w defensywie, ale jeszcze nie odnotowały przełomu ku spadkom.

Jeśli chodzi o front syryjski/geopolityczny, parlament brytyjski odrzucił wystosowane przez Davida Camerona wezwanie do podjęcia działań w Syrii. Ponieważ Wielka Brytania zazwyczaj jest niezawodnym sojusznikiem USA w niemal wszystkich międzynarodowych akcjach militarnych, należy to uważać za znaczny cios dla jakichkolwiek prób nadania tym dążeniom pozorów działań „sojuszniczych”. Pytanie teraz, czy to pomoże nastawieniu do ryzyka w najbliższej przyszłości. Wczoraj nastawienie do ryzyka istotnie się poprawiło – ale nadal daleko do pełnego naprawienia wcześniejszych szkód.

Na rynkach wschodzących rupia indonezyjska trochę się ustabilizowała po tym, jak wczoraj ogłoszono otwarcie dużej linii swapowej z Bank of Japan, opiewającej na 12 mld USD, i podniesieniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych do 7 proc., jednak nie odzyskała jeszcze większości swego utraconego terytorium. Warunki handlowe tego kraju przerodziły się w dość duży deficyt rzędu -2,5 proc. PKB w ciągu ostatnich kilku lat, chociaż jego wielkość jest raczej umiarkowana w porównaniu z państwami takimi jak Indie. Ich wysiłki, by ustabilizować walutę, przyniosły nieco więcej rezultatów w ostatnich kilku dniach, ale zobaczymy, jak szybko przepalą oni swoje rezerwy; sytuacja strukturalna jest tam zdecydowanie gorsza (bliźniacze deficyty). Nadal obserwujcie najważniejsze pary walutowe rynków wschodzących, szukając wskazówek co do ogólnych nastrojów związanych z ryzykiem.

Co dalej?

Zdecydowanie pamiętajcie, że jest to ostatni dzień bardzo bogatego w wydarzenia miesiąca na rynkach światowych, więc typowe przepływy na koniec miesiąca mogą być dziś nieco przesadzone – zwłaszcza na rynku walutowym, gdy tak wiele państw z rynków wschodzących rzuca na prawo i lewo „zielonymi”, by obronić swoje waluty.

Nieco później Kanada opublikuje dane dotyczące PKB – w ostatnim czasie informacje napływające z Kanady nieco mniej zaskakują, chociaż będą to dość stare dane z czerwca. Moim zdaniem wzrosty to zdecydowanie kierunek o najmniejszym oporze. W ciągu najbliższych kilku tygodni być może pojawią się jakieś większe zmiany, gdy powróci jesień – odliczamy do przełomu 1,0600/1,0700, powyżej tych poziomów mamy „zielone pastwiska”.

Pamiętajcie również, że przed nami weekend związany ze świętem pracy w USA, co oznacza weekend trzydniowy i możliwość bardziej niż zwykle ospałej sesji poniedziałkowej. Najbliższy weekend tradycyjnie oznacza już koniec lata i początek jesieni, kiedy to zmienność na rynku walutowym powinna znowu rosnąć – czy zmienność na rynkach wschodzących zacznie się też rozlewać na najbardziej płynne waluty? Z pewnością nasuwa się sporo istotnych pytań co do zachowania rynku we wrześniu, od rozważanej przez Rezerwę kwestii, „czy ograniczać luzowanie teraz, a jeśli tak, to o ile i za pomocą jakiej mieszanki?" po wybory w Niemczech, zaplanowane na 22 września (Merkel zdaje się w pełni kontrolować sytuację, ale liczą się raczej możliwości działania po wyborach).

Przyszły tydzień jest pierwszym tygodniem miesiąca, a zatem wypełniają go wszystkie zwyczajne dane dotyczące wskaźników PMI i ISM, a na koniec raport o zatrudnieniu w USA. Poza tym w przyszłym tygodniu mamy też posiedzenia sześciu banków centralnych z grupy G10: we wtorek Reserve Bank of Australia, Bank of Canada we środę, a następnie Bank of Japan, szwedzki Riksbank, Bank of England oraz Europejski Bank Centralny – wszystko to w czwartek.

Bądźcie bardzo ostrożni.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

• Nowa Zelandia - liczba pozwoleń na budowę wydanych w lipcu zmalała o -0,8 proc. m/m wobec przewidywanych +1,3 proc.
• Wielka Brytania – wskaźnik zaufania konsumentów GfK w sierpniu wyniósł -13 pkt. wobec przewidywanych -14 pkt. i -16 pkt. w lipcu.
• Japonia - wskaźnik PMI sektora wytwórczego Markit/JMMA w lipcu wyniósł 52,2 pkt. w porównaniu z 50,7 pkt. w lipcu.
• Japonia – ogólne wydatki gospodarstw domowych w lipcu wzrosły o +0,1 proc. r./r. wobec przewidywanych 0,3 proc. i -0,4 proc. w czerwcu.
• Japonia – stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 3,8 proc. wobec przewidywanych 3,9 proc. oraz 3,9 proc. w czerwcu.
• Japonia – krajowy wskaźnik CPI z pominięciem cen żywności i energii w lipcu zmalał o -0,1 proc. r./r. wobec przewidywanych -0,2 proc. oraz -0,2 proc. w czerwcu.
• Japonia – w lipcu produkcja przemysłowa wzrosła o +3,2 proc. m/m i +1,6 proc. r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +3,6 proc./+1,8 proc., i -4,6 proc. r./r. w czerwcu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

• Szwajcaria – wskaźnik wyprzedzający KOF w sierpniu (07:00)
• Włochy - stopa bezrobocia w lipcu (08:00)
• Norwegia – stopa bezrobocia w sierpniu (09:00)
• Norwegia – sprzedaż detaliczna w lipcu (08:00)
• Norwegia – dzienne ilości walut zakupionych przez Norges Bank (08:00)
• Wielka Brytania – zatwierdzone kredyty hipoteczne w lipcu (08:30)
• Strefa euro – zaufanie w przemyśle/gospodarce/przedsiębiorstwach/zaufanie konsumentów (09:00)
• Strefa euro - stopa bezrobocia w lipcu (09:00)
• Strefa euro – szacunkowy wskaźnik CPI w sierpniu (09:00)
• Kanada – PKB w czerwcu (12:30)
• Stany Zjednoczone - dochody i wydatki osób fizycznych w lipcu (12:30)
• Stany Zjednoczone – wskaźnik PCE Deflator/Core w lipcu (12:30)
• Stany Zjednoczone – wystąpienie Bullarda z Rezerwy Federalnej (13:00)
• Stany Zjednoczone – wskaźnik ISM Milwaukee w sierpniu (13:00)
• Stany Zjednoczone – wskaźnik Chicago PMI w sierpniu (13:45)
• Stany Zjednoczone – ostateczne wyniki ankiety Uniwersytetu Michigan dot. zaufania w sierpniu (13:55)
• Chiny – wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu (Niedz. 01:00)
• Australia – wskaźnik AiG Performance of Manufacturing Index w sierpniu (Niedz. 23:30)
• Australia – pozwolenia na budowę w lipcu (Pon. 01:30)
• Chiny - wskaźnik PMI dla przemysłu wg HSBC/Markit w sierpniu (Pon. 01:45)